Böyle bir süreç daha önce hiç yaşanmadı! Sıfır araç ve ikinci el araçlarda yepyeni bir dönem…

2020’de girdiğimiz pandemi süresince otomotiv piyasası; üretim, çip krizi ve ham madde parçalarının sorunu ile sallantıya uğradı ve insanları hayal kırıklığına uğrattı. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ekonomik önlemler hakkında imalarda bulunmuştu ve ardından kurdaki hızlı iniş, sıfır otomobil pahalılığını yüzde 10 seviyesinde düşüşe uğrattı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Böyle bir süreç daha önce hiç yaşanmadı! Sıfır araç ve ikinci el araçlarda yepyeni bir dönem…

Ucuzlanan sıfır otomobillerin ardından ikinci el otomobil sektöründe de gerileme kaçınılmaz oldu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından son süreçte otomobil sektöründe krediler 120 bin TL sınırdan 400 bin TL’ye kadar uzatıldı, faiz oranları 48 ay olarak kesinleşti ve satışlarda oldukça büyük bir yükseliş görülmeye başlandı.

Rusya ve Ukrayna Savaşının otomotiv sektörüne etkisi olumsuz şekilde yansırken otomobil satıcıları bu durumdan mahrum olduklarını ve bir an önce bu savaşın bitip sektörün hareketlenmesini bekliyor.

Pandemide otomotiv fiyatlarının yükseldiğini belirten Oto Galericileri Esnaf Odası Başkanı Abdullah Acıbadem, fiyatların yüzde 200 ila 300 arasında yükselişte olduğunu, bu yükselişin en büyük etkisinin döviz kuruna olan yoğunluk olduğunu ifade etti. Kura olan büyük arz-talep sonrasında araçların fiyatlarında büyük bir değişiklik oluşmadı. Otomobil sektörünün gerilemesiyle otomobil alıcılarında büyük bir tepki gelişti. Alım- satım sitelerinde 120 bin TL’ye sıfır araçlar satılacağı gibi yalan haberler yazıldı ve alıcılar yanlış bilgilendirildi.

Savaşın başlamasıyla birlikte otomobil piyasası tekrar durgunluğa uğradı.

Abdullah Acıbadem’in açıklamalarında satışların kış gelmesiyle birlikte gerileme yaşadığı ve ilkbahar geldiğinde piyasanın biraz da olsa hareketlendiğinden bahsetmişti. Ayrıca savaştan iki hafta önce piyasanın yavaştan düzene girdiğini ve savaş sonrasında otomobil alıcılarında tekrardan bir belirsizlik olduğunu söylemişti.

Otomobil sektöründe elektrikli araç kullanan sayısı yükselişe geçti.

Akaryakıt fiyatlarının artmasıyla birlikte arabalara olan talep oldukça düştü. Abdullah Acıbadem ‘Savaş sonrasında oluşan zamların ardından araba kullanıcıları elektrikli araçlara yönelmeye başladı. Bu savaş sonrası oluşan zamların ardından elektrikli araba kullanıcılarının sayısının artacağını’ dile getirdi.

Pandemide hızlıca satılan ikinci el otomobillerdeki satışlar sekteye uğradı.

Oto galericiler araçların satılamamasından ve fiyatların pahalılaşmasından son derece şikayetçi. Galericiler, döviz kurunun bir an önce normalleşmesini ve eski piyasa fiyatlarının tekrardan alıcıya ulaşmasını istiyor. Alıcıların ise bir araç satın alabilmek için en az 200 bin TL’yi gözden çıkarmaları söz konusu..

Keşfet