Araç Fiyatlarında İndirim Yaşandı! Oranlar Sonunda Belli Oldu!

İkinci el araba fiyatları gelişmeler yaşandı. İkinci el bir otomobilin maliyeti %15 düştü. Satılan otomobil sayısı ise %80 azaldı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Araç Fiyatlarında İndirim Yaşandı! Oranlar Sonunda Belli Oldu!

İkinci el otomobil fiyatlarındaki düşüşün nedeninin sıfır otomobillerde vergi matrahının düzenlemesi sonucunda olduğu söyleniyor. Şubat ayında ise ağırlıklı olarak beyaz, siyah, gri, gümüş grisi ve kırmızı yakıt türü dizel olan 2016 model otomobillerin ilanları yayınlandı. Otomobiller için uzun zamandır beklenen ÖTV matrah güncellemesi yayınlandı. Matrah güncellemesi sonucunda ikinci el araç fiyatları da düştü. Peki en çok hangi marka model ilgi gördü? Tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz…

10 yaş ve üstü araçların payında artış

Verilere göre, iptal edilen ilanlardaki 10 yaş ve üstü otomobillerin payında artış gözlemlendi. Otomobiller, ay boyunca en çok ilan verilen kategori oldu. Otomobili, minivan ve panelvan, SUV ve Pick-up gibi arazi araçları, ticari araçlar ve motosikletler izledi.

İlan verilen otomobillerin %32,7'si 0-100 bin kilometre aralığında

Ocak ayına kıyasla otomotiv satışlarında küçük bir artış oldu. Marka-model sıralamasında ise Renault Clio birinci oldu. Ardından Volkswagen Passat, Renault Megane ve Opel Astra listeye eklendi. Toyota Corolla ise beşinci sırada yer aldı. Nissan, bir kez daha en çok ilan verilen arazi/SUV-Pick-up markası oldu. Sahibindex araç raporuna göre Şubat ayında en çok beyaz, siyah, gri, gümüş gri ve kırmızı dizel yakıtlı 2016 model otomobillerin ilanı yayınlandı. Toplamda ilan verilen otomobillerin %32,7'si 0-100 bin kilometre aralığındaydı. Renault, Şubat ayında ilanlara bakanların en çok ilgi gösterdiği markalar listesinde ilk sırada yer aldı. Volkswagen, BMW, Mercedes Benz ve Fiat ilk beşe girmeyi başardı. İlanlar genel olarak 22:00-23:00 saatleri arasında incelendi. İlanlara bakmak için harcanan ortalama süre ise 9 dakika 36 saniyeydi.

Aydın Erkoç açıklamalarda bulundu

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, ikinci el araç satışlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Erkoç, "Geçmiş dönemlere göre ikinci el otomobil satışları oldukça durgun seyretti. Sıfır araçların da 1000 motor ve 1500 motor aralığındaki araçlarda matrah güncellemesi yapılmıştı. Sonuç olarak fiyatlarda %10 düşüş yaşandı. Bu düşüşle birlikte ikinci el fiyatları %10-15 düştü. Buna rağmen noterlerden aldığımız bilgilere göre işler %80 oranında düşmüş durumda” dedi.

Keşfet