Araba Almak İsteyenlere Müjde Geldi! Neredeyse Yüzde 50 İndirim Yaşanacak! Tarih Verildi!

Otomobil fiyatları için son dakika açıklaması geldi. Ciddi bir indirim yolda. Otomobil Data Şirketi Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın yaptığı açıklamada, "2022 hem sıfır hem de ikinci el otomobiller için daha hareketli bir yıl olacak ve fiyatlar bugüne göre daha uygun olacak" dedi. Tüm detaylar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Araba Almak İsteyenlere Müjde Geldi! Neredeyse Yüzde 50 İndirim Yaşanacak! Tarih Verildi!

Bir ay sonra döviz kurundaki düşüş nedeniyle ikinci el araç maliyetlerinde %50 düşüş bekliyoruz” diye ekledi. Sıfır otomobil fiyatları düşmeye devam ederken, ikinci araç pazarında çok az değişiklik oldu. Döviz kuru hareketlerinin ve uzun süredir devam eden çip krizinin otomobil işine etkileri, ikinci el araç fiyatlandırma ve Otomotiv Data Şirketi Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın tarafından değerlendirildi.

10’dan fazla Otomobil firması fiyatları düşürdü

Yalçın, "Geçen hafta döviz kurunun beklenen bir şekilde düşmesi ile birlikte 10’dan fazla otomobil firması maliyetlerini düşürdü" dedi. “Sıfır kilometreli araçların fiyatı %15'e kadar düştü. Anlaşmanın devam edeceğini umuyorum. Sıfır araba fiyatı %40, ikinci el araba fiyatı %200 arttı. Model bazında %300-400 fiyat artışları gözlemledik" diye ekledi.

“Fiyatlarda %50 indirim bekliyoruz”

Yalçın, "Markalar sıfır araç fiyatlarını hemen geri çekebilir ama ikinci el piyasasında durum böyle değil" diyen Yalçın, “döviz kurundaki düşüşün araç fiyatlarına etkisine işaret etti. Kullanıcılar, bayiler ve yetkili satıcılar bu sektördeki araç maliyetlerinin ana unsurlarıdır. Yazın yüksek fiyatlı ikinci el araç alanlar sıfır araç alanlarla aynı fiyat indirimlerinden yararlanamayacak. Döviz kurunun belli bir seviyede sabit kalması elbette önemli bir kriter. Döviz kurundaki getiri oranı devam ederse, bir ay sonra ikinci el otomobil fiyatlarının düşmesini bekliyoruz. Fiyatlarda %50 indirim bekliyoruz” dedi.

Online ilan siteleri maliyetler fazlasıyla arttı

Hüsamettin Yalçın, "Maliyetler oldukça şiştiği için %50 indirim önemli bir oran" dedi. “Bunun temel nedeni, online ilan sitelerinde maliyetlerin fazlasıyla artmasıdır. Aynı model araçtan biri 200 bin liraya, diğeri 250 bin liraya satılıyor. Böyle bir çığ sonucunda rakamlar belli bir noktaya kadar yükseldi. Döviz kurunun gerilemesi ile böyle bir şeyin olmaması lazım” dedi.

Keşfet