Akaryakıt Zamları İkinci El Piyasasını Durma Noktasına Getirdi!

Ülkemiz son birkaç yıldır birçok olumsuzluk ile başka çıkmaya çalışıyor. Ekonomik kriz belirtileri ardından gelen Pandemi ve son olarak gelen savaş ile birlikte geçim çok zorlaşmaya başlandı. Brent petrol fiyatlarının sürekli artması sebebiyle yakıt fiyatlarının ülkemizde litresinin 20 TL’nin üzerine çıktığı görüldü. Bu insanların araç kullanımını büyük oranda azalmasına neden oldu.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Akaryakıt Zamları İkinci El Piyasasını Durma Noktasına Getirdi!

Tabi sadece araç kullanımı azalması, artık kişisel olarak araca binmek bir lüks olarak görüldüğü için artık araç almakta lüks bir noktaya geldi. Artan araç fiyatları kış aylarında ciddi anlamda düşüş yaşamıştı. Ancak bir şekilde buna olan ilgi artmıştı. Ancak yakıt zamları araç satışlarının tekrar durmasına neden oldu.

Aylık 15 Araç Satıyorlardı, 7 Araca Dua Ediyorlar!

Normalde ikinci el bir galerici ayda ortalama olarak 10-15 araç satışı yapıyordu. Ancak bu yakıt zamlarının ardından 100 kilometrelik bir mesafenin maliyeti 200 TL’ye çıkınca bir anda satışlarda ciddi bir düşüş yaşandı. Şimdi galericiler aylık 6-7 adet satış yaparken dua ediyorlar.

Fiyatlar gelecek dönemde artabilir beklentisiyse devam ediyor. Yapılan açıklamalarda uzun vadeli yatırım için araç alanların bu durumdan etkilenmediği çünkü araç satışında yavaşlama olmasına rağmen ciddi bir fiyat düşüşünün yaşanmadığı aktarıldı. Önümüzdeki süreçte yakıt fiyatlarının dengelenmesi ile birlikte Temmuz ve Ağustos aylarında talebin artacağının beklendiği, bu da araç fiyatlarının yüzde 40 oranında artacağını anlamını taşıdığı aktarılıyor.

Artan Yakıt Fiyatları İnsanları Paniğe Sürükledi!

Artan yakıt fiyatları ve ikinci el araç piyasasının durgun olması yatırım için araç alanların araçlarını satmasına neden olduğu aktarıldı. Ancak bunun geçici bir durum olduğunun bilinmesi gerektiği tavsiye ediliyor.

Araç günümüzde bir ihtiyaç olarak görüldüğü için ve ülkemizde bu konuda tüm ailelerde araç olmadığı düşünüldüğünde bu durumun çok mantıklı bir hamle olmadığı aktarılıyor. İnsanlar bu durumdan kurtulmak için ellerinde ki araçları satmaya çalışıyor. Ancak bu yaptıkları hareket onları zarar sokmaktan başka bir şey yapmıyor.

Keşfet