2022’in En Çok Satan Sıfır Otomobilleri Belli Oldu! Zirvede Renault Var!

2022’de otomobil satışları büyük oranda düşüş yaşarken, bunun yanında önemli artışlar yaşandığı da görülüyor. Fiat Egea uzun süredir zirvede yer alıyordu. Ancak şirketin bu ayki satışlarla birlikte zirveyi Renault’a kaptırdığı görülüyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
2022’in En Çok Satan Sıfır Otomobilleri Belli Oldu! Zirvede Renault Var!

ODD tarafından yapılan açıklamada en çok satılan araçlar listesinde zirveye Renault gelirken, en dikkat çekici artışsa satışlarını yüzde 100’den fazla arttıran Hyundai dikkat çekiyor. 2022 yılının genel rakamlarda sönük bir yıl olduğu görülüyor. Şubat ayında 37 bin 641 adet araç satışı gerçekleştiği, 2021 Şubat ayındaysa 44 bin araç satışı yapıldığı biliniyor. %20’ye yakın bir düşüş yaşandığı görülüyor.

Ocak ve Şubat Döneminde %16’lik Bir Düşüş Yaşandı

2021 yılı verileri ile 2022 yılı verileri de çok net bir şekilde karşılaştırılıyor. 2021 yılının ilk iki ayında toplamda 80 bin 107 adet satış yaşanırken, 2022 yılında 66 bin 661 adet satış yapılması dikkat çekti. Bu da pazarda ki toplam daralmanın ilk iki aylık dönemde %16 olduğu anlamına geliyor.

2022 yılının ilk iki ayında en çok satan markanın Renault olduğu da ortaya çıktı. Firma yılın ilk ayında 9.442 adet, ikinci ayında 5.396 adet satış yaparak bu alanda zirvede ye alıyor. Fiat ülkemizde en çok satan ikinci firma olurken, satışlarını %175 oranında arttıran Hyundai firmasının bu yılın en dikkat çekici firması olmayı başardığı görülüyor.

Ayrıca Hyundai şubat ayında 4.182 adetlik satış rakamıyla ülkemizde bu ayda Renault’un ardından en çok satış yapan firma olmayı başardığı görüldü. Diğer firmaların tedarik sorunu yaşadığı göz önüne alınırsa bu satışların artmasında Güney Kore’li firmanın doğru adımları atması ile buralarda yer aldığını söylemek doğru olacaktır.

Ocak-Şubat döneminde en çok satan üç firma Renault, Fiat ve Hyundai oldu. Onları Dacia, Toyota, Opel, Peugeot, Volkswagen ve Honda takip etti. En ciddi düşüş %59 ile Volkswagen grubunda yaşanmasıyla dikkat çekti.

Şubat ayının en çok satan modeli Toyota Corolla Sedan olurken, onu Renault Clio HB, Fiat Egea ve Dicai Duster takip etti.

Keşfet