Yolcu Uçağı Düştü, Çin Devlet Televizyonu ‘’Kaza’’ Dedi!

China Eastern Havayolu şirketine ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı Guangxi bölgesinde düştü. 123 yolcu taşıyan uçağın düştüğü yerde alevler yükseldi. Devlet televizyonu kaza dedi...

Yayınlanma:
Güncelleme:
Yolcu Uçağı Düştü, Çin Devlet Televizyonu ‘’Kaza’’ Dedi!

Yolcu uçağı dağlık alana düştü

Çin'de Kunming'den Guangzhou'ya ilerleyen 123 yolcu taşıyan, China Eastern Havayolu şirketine ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı düştü. Çin devlet televizyonunun “kaza” olarak adlandırdığı olay sonunda dağlık bölgede alevler yükseldiği aktarıldı. Kazayı gören siviller, dağlık bölgede yükselen alevleri videoya çekti ve bu görüntüleri sosyal medyada paylaştı.

Ölen ve yaralananların sayısı açıklanmadı

Uçağın akıbeti hakkında herhangi bir açıklama yapılmazken ölen ve yaralanan insanların sayısı ile ilgili net bir bilgilendirme de gelmedi. Olayla ilgili yapılan açıklama ‘’Arama kurtarma ekipleri bölgeye ilerliyor.’’ oldu. Boeing 737 tipi yolcu uçağının düşme nedeni henüz bilinmezken uçağın yaşının 6 olduğu bildirildi. Çin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, uçakla irtibatın Wuzhou’da kaybedildiğini duyurdu. Çinli yetkililer uçakta 133 yolcu olduğuna dair açıklamaların gerçeği yansıtmadığını da belirtti. Yetkililer uçakta 123 yolcu ve 9 mürettebat olduğunu duyurdu. Uçağın 29.100 feet irtifada seyrederken bir anda 9 bin feet’e düştüğü ve daha sonrada 3.225 feet alçaklıkta yoluna devam ettiği de kayıtlarda yer aldı. Boeing kazanın ardından sessizliğini korudu. Boeing hisseleri yüzde 6.4 düştü.

China Eastern Havayolu, en büyük üç havayolu arasında

Son yıllarda havacılık alanında en güvenli ülkelerden biri olarak öne çıkan Çin’de son ölümlü kaza 2010’da meydana gelmiş ve Embraer E-190 jetin düşmesi sonrasında uçaktaki 96 kişiden 44’ü yaşamını yitirmişti. China Eastern Havayolu şirketi Şangay merkezli bir şirket. İç ve dış hatlarda faaliyet gösteriyor. Aynı zamanda Air China ve China Southert Airlines ile birlikte Çin’in en büyük üç havayolu şirketinden biri ünvanıyla hizmet veriyor.

China Eastern

China Eastern Airlines olarak da bilinen China Eastern Airlines Corporation Limited, merkezi Şanghay'da bulunan bir Çin havayolu şirketidir. 1988 yılında kurulan firma, Mart 2015 itibarıyla 26 ülkede 217 farklı noktaya uçuş gerçekleştirmektedir. China Eastern Airlines, 2011 yılından bu yana SkyTeam üyesidir.

Keşfet