Yağış ve Soğuk Havalar Geri Geliyor! İstanbul’a Ne Zaman Kar Yağacak? Meteoroloji Uyarı Yaptı!

Meteoroloji, soğuk ve yağışlı hava için yeni bir uyarı yaptı. Son 16 Mart hava durumu tahminlerine göre bugün Balkanlar'da yağışlı ve soğuk hava bekleniyor. Türkiye yeni yağışlı havanın etkisi altına girerken Meteoroloji gözlem ve uyarı yaptı. Öte yandan hafta sonundan önce İstanbul ve Ankara başta olmak üzere çok sayıda ilde kar bekleniyor. Tüm detaylar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Yağış ve Soğuk Havalar Geri Geliyor! İstanbul’a Ne Zaman Kar Yağacak? Meteoroloji Uyarı Yaptı!

İstanbul’a kar gelecek

18 Mart Cuma günü itibariyle yağmur ve sağanak şeklinde başlayan yağışın İstanbul genelinde karla karışık yağmura dönüşmesi bekleniyor. Önümüzdeki haftanın başına kadar aralıklarla yoğun kar yağışı şeklinde kar yağışı bekleniyor. Ayrıca ek olarak hava sıcaklıklarının Cuma gününden itibaren önemli ölçüde düşmesi ve önümüzdeki hafta mevsimsel ortalamaların altında kalması bekleniyor.

62309a89e4bfdd08046e3a93.gif

Ankara’nın hava durumu

Ankara’da 17 Mart Perşembe gününden itibaren aralıklı olarak kar yağışı bekleniyor. Ayrıca Cuma gününden itibaren hava sıcaklıklarının önemli ölçüde düşmesi ve önümüzdeki hafta mevsimsel ortalamaların altında kalması bekleniyor.

Meteorolojiden hava durumu tahminleri

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan son tahminlere göre, Ülkemizin kuzey ve doğu kesimleri parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz, Sivas, Ordu, Ardahan, Hakkari ve Van çevreleri zaman zaman yağışlı olacak, Marmara, Bolu, Düzce ve Eskişehir çevresinin kuzey ve doğu kesimleri ise yağışlı olacak. Trabzon'un doğusunda, Rize ve Artvin kıyılarında kar yağışı, Marmara'nın kuzeyi ve doğusunda ise yağmur bekleniyor. Ayrıca rüzgarın Doğu Akdeniz'in iç kesimlerinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli, bazı yerlerde ise fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'da yoğun kar yağışı alan eğimli yerlerde ise çığ tehlikesi var. Ayrıca kuzey, iç ve doğu kesimlerinin bazı bölgelerinde pus ve sis ile buzlanma ve don bekleniy​​​​​​​or.

Kuvvetli yağış bekleniyor

Yağışların Rize ve Trabzon'un doğusu ile Artvin'in kıyı kesimlerinde yer yer kuvvetli ve yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden ulaşımın aksaması gibi olumsuz sonuçlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

kar-yag-depo-16-9-1647007431-880x495.webp

Çığ tehlikesi uyarısı yapıldı

Doğu Karadeniz Bölgesi'nin iç ve yüksek kesimlerinde, ayrıca Doğu Anadolu'da yoğun karla kaplı eğimli yamaçlarda çığ riskinden dolayı oluşabilecek olumsuz sonuçlara karşı tedbirli ve dikkatli olunması hayati önem taşımaktadır.

Don ve buzlanmaya dikkat​​​​​​​

Kuzey, iç ve doğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı tahmin edildiğinden, dikkatli olmak ve olası sorunlara karşı hazırlıklı olmak fazlasıyla önemli.

Keşfet