Türkiye’de 15 Lira İle Geçinmeye Çalışan 4 milyon İnsan Var!

Ülkemizde son dönemde yaşanan ekonomik kriz insanların gelir seviyelerinin düşmesine ve daha zor, fakir bir hayat yaşamalarına neden oluyor. Yapılan araştırma da ülkemizde yaklaşık 4 milyondan fazla insanın günde sadece 15 TL ile geçinmeye çalıştığı aktarıldı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Türkiye’de 15 Lira İle Geçinmeye Çalışan 4 milyon İnsan Var!

Yüksek enflasyon oranları, azalan gelirler, eriyen Türk Lirası ile birlikte ülkemizde ki fakir insan sayısı giderek artıyor. Her ne kadar yönetimde olanlar bunu kabul etmese de CHP Adana Milletvekili Müzeyyin Şevkin, resmi verilere göre Türkiye’de insanların ne kadarlık gelirle geçinmeye çalıştığını aktardı.

Ülkemizde günde sadece 34 TL ve daha azı ile geçinmeye çalışan 12 milyondan fazla insan bulunduğunu aktardı. Bunun yanında en yoksul kesim olarak kabul edilen kısmında günde sadece 15 TL ile geçinmeye çakışan 4 milyonluk bir kitle olduğunu aktardı.

Ülkemizde son verilere göre sürekli yoksulluk çeken 11 milyondan fazla insan bulunduğu da aktarıldı. Son birkaç yıldır artan enflasyon oranları, TL’nin sürekli değer kaybetmesi ve iş olanaklarının azalması buna neden olduğu aktarılıyor.

Türk Halkı Giderek Daha Yoksul Hale Geliyor!

Ülkemizde ki zenginler giderek daha zengin olurken, orta sınıf olarak kabul edilen kısım tamamen ortaya kalkıyor. Büyük bir kısmın hayatına çok zor devam ettiğini aktardı. 2022’in ilk üç ayında icra ve iflas dairelerinde oluşan toplam dosya sayısının 2 milyon 290 bini aştığı aktarıldı. Toplamda bu kurumlarda 23 milyonun üzerinde dosya olduğunu aktardı.

Toplamda icralık olan alacaklıların toplam miktarı 27.6 milyar TL seviyesini aşmış oldu. Kredilere olan ihtiyaç giderek artıyor. Ülkemizde kredi kartı ve tüketici kredisinin toplam ulaştığı miktarda 1 trilyon 52 milyar lirayı aştığı da aktarıldı. Bu borçların 58 milyar TL’lik kısmının takipte olduğu aktarıldı.

Ülkemiz son dönemde artan kur oranları, ekonomik krize tetikleyen birçok etken olması, yaşanan savaşlar, pandemi krizi ve yüksek enflasyon oranları gibi birçok nedenden dolayı giderek zor bir döneme doğru adım atmaya devam ediyor.

Keşfet