Türk Tuğgeneral Rus Ordusunun Yaptığı Büyük Hatayı ve Ukrayna’nın Stratejisini Açıkladı!

Haber Global'in canlı yayınına katılan Emekli Tuğgeneral Yücel Karauz, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırarak sahada art arda hatalar yaptığını ve her hatayı tek tek haklı çıkardığını belirtti. Tüm merak ettikleriniz en ince ayrıntısına kadar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Türk Tuğgeneral Rus Ordusunun Yaptığı Büyük Hatayı ve Ukrayna’nın Stratejisini Açıkladı!

Ayrıca Ukrayna'nın taktiklerini değerlendirdi ve operasyonun sonucunu kimin desteklediğini ortaya koydu. Haber Global'in canlı yayınına katılan emekli Tuğgeneral Yücel Karauz, "Hem harekatın yığınak bölümüyle ilgili hem de harekat başladıktan sonra endişeler var. Rusya'nın konvansiyonel savaş uygulamasında çok sayıda gariplik ve uygulama farklılıkları var. Savunan ülke Ukrayna için de farklılıklar ve tuhaflıklar var” dedi.

Rus konvoyu hamlesi bir idari intikal

Karauz, "Düzenli bir konvansiyonel savaşta Rusya, yıldırım harbi doktrinini kullanarak dört cephede (Belarus, Rusya’nın kendi anakarası, Kırım ve Donbass) askeri yığınak yaparak bunu hızlı bir şekilde yapabilirdi. Söylemek istediğim ilk gariplik, yapılacak operasyon için yapılan hazırlık ateşleri beklenenden daha kısa tutuldu. Sanırım sebebi Rusların Ukrayna ordusunu yanlış değerlendirdiklerini, hafife aldıklarını ve sayısal verilere veya mevcut rakamlara göre egoist bir tavırla değerlendirdiklerini düşünüyorum” dedi. Karauz, “Rusya, Sovyetler Birliği'nden bu yana ilk kez topyekün konvansiyonel bir operasyona çıkıyor. İkinci anormallik ise, intikalleri ikiye ayırırız: Bunlar idari ve taktik intikal. Görüntülere göre Kiev’e giden konvoy bir idari intikal. Yani taktik intikal değil” diye ekledi.

“Hibrit operasyonlar çerçevesinde Rusya'nın hazırlıksız olduğunu da gördük”

Karauz sözlerine, “Bir taktik intikal içinde olunursa muharebe alanında olan bir birliğin bu kadar hız ile ve bu kadar kilometre uzunluğunda bir konvoyla ilerliyor olması mümkün değil. Sonuçta, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, onları sabote edebilir hatta imha bile edebilir. Sonuç olarak, Rusya, askeri yeteneklerinin yanı sıra birçok cephede çeşitli operasyonlar yürüterek, şu anda çıtayı son derece yüksek tuttu. Hibrit operasyonlar çerçevesinde Rusya'nın hazırlıksız olduğunu da gördük. Bir ülkenin bu kadar hırslı bir kutup olarak kendini ifade ettikten sonra bu kadar kısa sürede nükleer silahlardan bahsetmesi ve müzakerelere girmesi alışılmadık bir durum" dedi.

“Geçen her dakika Rusya aleyhine işliyor”

Karauz, "Ukrayna'ya gelince, askeri oluşumlar açısından işgal planına karşı güvenlik önlemlerimiz ve prosedürlerimiz vardır. Sınırı örnek alırsak, silahlı kuvvetlerimizi karayollarından korumak ve karşı silahlı kuvvetlerin potansiyelini sınırlamak için yürürlükte olan imha planlarımız vardır. İlk günden altıncı güne kadar Ukrayna bunu başarmış gibi görünmüyor. Bu şu anlama geliyor olabilir, Ukrayna, Rusları çatışmanın daha da derinlerine çekerek, ayrıca bu şekilde fazlasıyla yıpratarak, savaşın siyasi ve askeri hedeflerine ulaşmasını engellemeye çalışıyor. Sonuç olarak, operasyon kafada oynandığında, durumlar Ukrayna lehine gelişiyor. Geçen her dakika Rusya aleyhine işliyor" dedi.

Kaynak: Haber Global

Keşfet