Türk Hava Kuvvetlerine Ait Kargo Uçakları Ukrayna’ya Gitti!

Sabah saatlerinde Rusya’nın Luhansk bölgesine giriş yaparak savaşı başlatması, ülkemizde de hareketli saatlerin yaşanmasına neden oldu. Eskişehir’de bulunan Türk Hava Kuvvetlerine kayıtlı olan 2 adet A400M tipi kargo uçağı Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitmek için yola çıktı. Kısa sürede buraya ulaşan kargo uçaklarının amacıysa daha sonra ortaya çıktı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Türk Hava Kuvvetlerine Ait Kargo Uçakları Ukrayna’ya Gitti!

Bu kargo uçaklarının Kiev’e gitmesinin altında ki gerçek sebep resmi olarak açıklanmamakla birlikte amaçlarının orada yaşayan Türk vatandaşlarının savaştan etkilenmeden hızlı bir şekilde tahliye edilmesinin sağlanması olarak düşünülüyor. Son olarak Afganistan’da yaşanan olayların ardından bu kargo tipi uçak orada ki vatandaşları çıkarmak için ülkeye gitmişti.

Rusya’ya Bilgi Verildi

Türk Hava Kuvvetlerine ait A400M tipi uçaklar sabah saatlerinde Kiev’de bulunan havalimanına ulaşmak için Eskişehir’den havalandı. Uçakların amacının Türk vatandaşlarını savaştan zarar görmeden oradan çıkarmak olduğu biliniyor.

Bu uçakların yanlış anlaşılmaması ve kötü bir durumun olmasının önüne geçilmesi için uçuşlar başlamadan önce Rusya’ya uçakların konumu hakkında bilgi verildiği de açıklandı. Tamamen sivilleri savaş bölgesinden çıkarmak için hareket edilen bu uçakların görevlerini tamamladıktan sonra hızlı bir şekilde ülkeye geri dönmeleri bekleniyor.

Savaşın ne kadar süreceği bilinmemekle birlikte boyutlarının ne kadar olacağı da bilinmiyor. Birçok açıklamada amacın sadece Donbas bölgesini ele geçirmek olduğu söylenmekle birlikte bu sürecin daha uzun sürebileceği ve savaşın daha derinlere doğru ilerleyeceği de düşünülüyor.

Kremlin’den yapılan açıklamada hareketin ne zaman son bulacağına Putin’in karar vereceği açıklandı. Bu durumla birlikte savaşın uzun bir süre gideceği de düşünülüyor. Birçok yorumda soğuk savaşın tekrar başlamasına sebep olacağı da aktarıldı.

Türk Hava Yolları bu ülkeye olan tüm uçuşlarını durdurduğunu açıkladı. Türk Hava Kuvvetlerine ait kargo uçaklarının ülkeye gitmesinin altında bunun yer aldığı da aktarıldı. NATO, BM, AB ve ABD ve diğer ülkelerin bu duruma nasıl cevap vereceği de merak ediliyor.

Keşfet