Tonlarca Ayçiçek Yağı Sonunda Ülkeye Girdi! Ülkeye Giren Yağlar Raflara Ne Zaman Etki Edecek?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yaptığı açıklamada, 6 bin 993 ton ayçiçek yağı taşıyan geminin bugün İstanbul'a ulaştığını, yarın ise 5 bin 753 ton ayçiçek yağının daha geleceğini duyurdu. Durumu yakından takip eden vatandaşlar, tonlarca yağın raflara nasıl yansıyacağını araştırmaya başladı. Ayçiçek yağı fiyatları ile ilgili tüm detayları en ince ayrıntısına kadar haberimizde bulabilirsiniz…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Tonlarca Ayçiçek Yağı Sonunda Ülkeye Girdi! Ülkeye Giren Yağlar Raflara Ne Zaman Etki Edecek?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu açıklamalarda bulundu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Rusya-Ukrayna savaşı sonucu bölgesel limanlarda mahsur kalan gemilerle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Son gelişmelerle ilgili bilgi veren Karaismailoğlu, Azak Denizi'ndeki Türk limanlarına giden toplam 28 bin ton ayçiçek yağı taşıyan altı geminin savaş nedeniyle şu anda Rus limanlarında mahsur kaldığını söyledi.

aycicek-yagi-twitter-da-neden-gundem-oldu-rusya-ukrayna-savasi-yag-sektorunde-de-panige-neden-oluyor-2-1646470173.jpg

Mersin güzergâhında 6,99 ton ham ayçiçek yağı var

Gemilerin limanlardan 9 Mart’ta kalkış izni almış olduğunu söyleyen Karaismailoğlu, "Bu gemilerden biri olan 6 bin 99 ton ham ayçiçeği taşıyan M/T Lilac, bu sabah erken saatlerde Boğaz'ı geçerek Marmara Denizi'ne doğru yola çıktı. Gemi varış limanı olan Mersin'e doğru seyir ediyor. 15 Mart'ta Mersin'e yanaşması planlanıyor " dedi.

Karadeniz'de 5.753 ton ham ayçiçek yağı taşıyan gemi seyir halinde

Karaismailoğlu, "Bu gemilerden ikincisi, 5.753 ton ham ayçiçek yağı taşıyan M/T Mubariz İbrahimov, şu anda Karadeniz'de seyir halinde. Yarın İstanbul Boğazı’ndan geçmesi planlanıyor" dedi.

4 gemi daha geliyor

Bakan'a göre, ayçiçek yağı taşıyan dört gemi şu anda Karadeniz'de seyrediyor ve 17 Mart'ta Türk limanlarına yanaşması bekleniyor. Karaismailoğlu, "Bu gemilerin bir kısmı ülkemize, bir kısmı da diğer ülkelere mısır, demir, demir filizi, buğday, buğday kepeği-küspesi, kömür ve ayçiçeği küspesi yüklerini götürmek üzere, Çarşamba günü bulundukları limanlardan hareket izni aldı” dedi. Ayrıca Karaismailoğlu'na göre kötü hava ve deniz koşulları nedeniyle gemilerden beşi Karadeniz'e seyahat edebilecek.

aycicek-yagi-twitter-da-neden-gundem-oldu-rusya-ukrayna-savasi-yag-sektorunde-de-panige-neden-oluyor.jpg

Yağlar ne zaman raflara yanşayacak?

Ayçiçek yağı yüklü gemilerin Rusya'dan çıkamaması üzerine çıkan spekülasyonlar nedeniyle raflardaki fiyatlar fırlamıştı. Uzmanlar, arz kısıtlaması olmamasına rağmen kıtlık iddialarının fiyatları artırdığını savunuyor. Ham ayçiçek yağlarının bugün ülkeye gelmesiyle bu korkuların önümüzdeki günlerde ortadan kalkması bekleniyor.

Keşfet