Tarih verildi! Sebze ve Meyve Fiyatları yarıya yarıya inecek

Adana Kabzımallar Odası Başkanı Mahsun Doğan Pazar fiyatlarının yaklaşan hasat nedeniyle yarıya düşeceğini söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Tarih verildi! Sebze ve Meyve Fiyatları yarıya yarıya inecek

Türkiye'nin verimli tarım ovaları nedeniyle en erken hasat edilmeye başlanan Adana'da soğan, patates, salatalık ve nektarin başta olmak üzere birçok üründe hasat başladı. Hasatın başlamasıyla birlikte fiyatlar büyük düşüş bekleniyor.

Adana’da meyve ve sebzelerin hasatlarının başlamasıyla haldeki ürünlerin fiyatları düşüşe geçti. Türkiye’nin, verimli tarım ovaların olması sebebiyle en erken hasat edilmeye başlayan Adana’da soğan, patates, salatalık ve nektarin olmak üzere birçok üründe hasat başladı. Hasadın başlamasıyla fiyatlarda düşüşler görüldü. Yaklaşık 3 hafta önce kilogram fiyatı 10 liradan salatalık şimdilerde Adana Vedat Dalokay Hal Kompleksi'nde 1 liradan, 15 liraya satılan patates 6 liradan, 5 liraya satılan soğan ise tazesi 3 lira, geçen sezonki ise 1 buçuk liradan satılıyor. Ayrıca halde şeftali 20, nektarin 20, erik 15, portakal 4 ve muz 18 liradan satılıyor.

Fiyatlar daha da düşecek

Adana Kabzımallar Odası Başkanı Mahsun Doğan, önümüzdeki iki haftada fiyatların daha da düşeceğini ve vatandaşların rahat nefes alacağını dile getiren Doğan, "Önümüzdeki dönemlerde fiyatlar düşecektir. Şuanda taze patates 8 liradan eski patates ise 5-6 lira arasında satılıyor. Eski soğan 1 buçuk liradan taze soğan ise 3 buçuk liraya satılıyor. Önümüzdeki günlerde onun da fiyatı düşecektir. Hasat yeni yeni başladığından dolayı fiyatlar daha da düşecek" ifadelerini kullandı.

Ucuza sebze ve meyve tüketebilirler

Başkan Mahsun Doğan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Eğer denetim olursa vatandaşlar daha ucuza sebze ve meyve tüketebilirler. Özellikle Adana ve çevresinde hasatlar yeni başladı. 2 hafta içerisinde fiyatlar yarı yarıya düşecek. Şuan 8 liradan satılan domates 2 hafta sonra 4 liraya düşecek. Ancak denetim yapılmazsa fiyatlar etiketlere yansımaz. Bizim burada fiyatlar düşüyor ama semt pazarları ve marketlerde fiyatlar değişmiyor. Denetim artarsa vatandaşımız bayağı ucuza sebze ve meyve yiyecek" ifadelerine yer verdi.

Keşfet