Sağlık Çalışanlara ve Emeklilerine 5 Bin TL Zam Yapılacak!

Sağlık çalışanları ve emekli olanlara yönelik olarak maaşlarda iyileştirme çalışması planlanmıştı. Ertelemeye alınan bu karar, sağlık çalışanları içinde bir huzursuzluk haline dönüşmeye başladıktan sonra devreye koyulma planı oluşturuldu. Sağlık sektöründe aktif olarak çalışan personellere ve emeklilere yönelik olarak zam geleceği açıklandı. Zam müjdesinin ise 14 Mart gününe yetiştirilmesi planlanırken, 5 bin lirayı bulacak bir desteğin verilecek olduğu da sevinç yarattı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Sağlık Çalışanlara ve Emeklilerine 5 Bin TL Zam Yapılacak!

14 Mart Tıp Bayramına Zam Müjdesi

14 Mart günü Tıp günü kabul edilirken, ülkemizdeki sağlık sektöründe çalışan kişilerinde fedakarlıkları taktir edilerek kutlanır. Sağlık alanında göstermiş olduğu fedakarlıkları ve Korona virüste gecesini gündüzüne katan personellerin başarılarından dolayı maaş ikramiyesi yapılacak olduğu belirtilmişti. Fakat sağlık çalışanlarına yönelik zam müjdesi verilmesine karşı, bu konuda hiçbir şekilde bir girişim yapılmamıştı. Uzun süre sağlık çalışanları da zamlı şekilde maaş alabilmek adına beklemeye geçse de maaşların aynı şekilde alınıyor olmasından dolayı huzursuzluk yaşamaya başladı.

1605549268531-izmir-tabip-odasi-466-saglik-calisani-covid-19-tasiyor-726514-5.jpg

14 Mart Tıp Gününe özel olarak sağlık çalışanlarına yönelik olarak zam verilmesi planlanıyor. Sağlık çalışanları içinde düşünülen zam miktarının nasıl olacağına göz atıldığında 2-500 ile 5000 arasında değişkenlik gösterecek olduğunu söyleyebiliriz.

Ertelenen Zam Çalışmasına Yeniden Başlandı

Pandemi süreci, ülke çapında da zorlu bir şekilde geçmişti. Özellikle bu dönemde sağlık çalışanları çok fazla yıpranmıştı. Yapmış oldukları fedakarlıklarından dolayı da Doktorlardan hemşirelere kadar tüm sağlık personellerine yönelik maaşlarında iyileştirme çalışmaları yapılacak olduğu belirtilmişti. Aralık ayı itibariyle zam konusu açılırken, o süreçten beridir herhangi bir maaş iyileştirmesi de olmamıştı.

20220312-saglikcilara-kademeli-zam-yolda-duzenlemenin-14-mart-tip-bayramina-yetistirilmesi-planlaniy-dd0f0219fb575f77e599.png

Sağlık sektöründe maaş iyileştirmesinin kıdem ve aynı zamanda da eğitim gibi faktörlerden dolayı farklılık gösterebilme durumu ertelenmesine neden olmuştu. Erteleme yalnızca bir süreye kadar devam ederken, tekrardan bu çalışmanın yürütülecek olduğu da açıklandı. Buna göre doktordan hemşiresine kadar gecesini gündüzüne katarak emek veren tüm sağlık çalışanlarına yönelik olarak 5 bin liraya kadar çıkacak bir zam müjdesi geldi.

Keşfet