Reklam Engelleyiciler Nasıl Çalışır?

Reklam engelleyici uygulamaların çalışma mantığını sizler için açıklamak istiyoruz. Bildiğiniz gibi insanların beklentilerini ön plana çıkarıyor ve sizlere dair de farklı bir yaklaşımla sunuyoruz. Peki ama reklam engelleme uygulamaları nasıl çalışır? Gelin yakından bakalım.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Reklam Engelleyiciler Nasıl Çalışır?

Reklam engelleyici uygulamaların çalışma mantığını sizler için açıklamak istiyoruz. Bildiğiniz gibi insanların beklentilerini ön plana çıkarıyor ve sizlere dair de farklı bir yaklaşımla sunuyoruz. Peki ama reklam engelleme uygulamaları nasıl çalışır? Gelin yakından bakalım.

Son yıllarda oldukça fazla kişinin isteklerine cevap veren reklam engelleme uygulamaları, özellikle kişisel olarak pek çok kişinin tercihi oluyor. Hemen hemen herkesin bilgisayarında ya da telefonunda bir şekilde reklam engelleyici bulunuyor. Peki ama bu uygulamalar neden bütün reklamı engellemiyor? Aslında bunun cevabı çok basit. Reklam engelleme uygulamalarıyla ilgili eklentilerin tamamında kişisel fırsatlar çok daha yakın ve ön plana çıkıyor. Bu durumda da üçüncü parti uygulamaları başvurabiliyoruz. Ama burada bir sıkıntı var. Çünkü reklam engelleme uygulamaları her reklamı engellemiyor diye başka uygulamalar geçiş yapıyorsanız bir takım tehlikelere de hazırlıklı olmanız lazım.

8fc8af7e87647b84fa276c164535eb9a55c8e8d8.jpg

Video izlerken ya da bir şekilde oyun oynarken ya da makale okurken, karşınıza devamlı reklamların çıkması sinir bozucu olabilir. Elbette yayıncıların gelir elde etmesi lazım. Bunun için reklamlar çok önemli. Ama oyunlarda level atlamak ya da uzun videolar izlemek can sıkıyor gerçekten de. Peki reklam engelleyici hizmetleri nasıl çalışıyor?

Özellikle mobil cihazlarda kullandığımız zaman bize rüya gibi bir kullanım deneyimi sunan bu mobil uygulamalar hakkında "verilerimizi başkalarına satıyorlar, reklamverenlerle anlaşmaları var" gibi söylemlere artık alıştık. Bu iddialara yakından bakalım ve güvenli bir reklam engelleme uygulaması nasıl seçilir sorusunu yanıtlayalım.

Verilerinizin çalınması ya da satılması gibi durumlar özellikle ücretsiz uygulamalarla oluyor. Bir konuda kendini geliştiren ve kaliteli hizmet sunmak vaadiyle yola çıkan şirketler bu konuda emin olun bir sorun yaşatmazlar.

Reklam engelleme uygulamaları tam olarak engelleyici şekilde çalışmaz

36a49bbb433f4ad379078d5d1deb26f11cdd7290.jpg

Evet evet doğru duydunuz. Reklam engelleme uygulamaları tam olarak reklam engelleyici olarak çalışmıyor. Bunun sebebi de reklamlarla ilgili. Tabii durum her zaman için böyle değil. Reklamlardan bir kısmı tamamen göstermelik olarak engelleniyor. Ama hala çoğu reklam açık kalıyor. 2015 yılında çıkan bir habere göre, Google ve benzeri pek çok büyük şirket AdBlock reklam engelleme hizmetlerine yüklü paralar ödemiş ve reklam engellerini kaldırtmışlar. Bu sayede markaların reklam engelleme özellikleri de aynı şekilde ön plana çıkıyor.

Bu anlaşma 2015 yılından bu yana uygulandığı için gayet karlı ve mantıklı olarak görülüyor ve hatta yaygın bir iş modeli olarak görülüyor. Yani bir marka engelleme yapıyor ve siz o markayla anlaşıyorsunuz sizi engellemiyor. Böylece potansiyel rakiplerinizin reklamı görünmezken sizin reklamlarınız görünüyor. Harika değil mi? Bazı uygulamalar bu konuda gerçekten aktif çalışıyor. Bazı reklam engelleme uygulamaları bazı reklamları beyaz liste reklamlar olarak gösterirken yeterli ödemeler yapılırsa hiç bir reklam engellenmiyor.

Güncel olarak etkili bir yola başvurmak için tek yapmanız gereken farklı yaklaşımları takip etmek. Bizim önerimiz ücretli uygulamalara ulaşmanız. Çünkü diğer türlü her şekilde reklamlarla karşılaşırsınız ve bu durum da sizi yorar. Bu yüzden yorulmamak için en azından mantıklı bir yoldan ilerleyin ve farklı yaklaşımları ön plana çıkarmaya başlayın. Güncel seçenekler ve etkili yaklaşımlar için bu yollara bakabilirsiniz.

Reklam engellemek için farklı yollara başvuran sayısı çok fazla

c8a622091804d2c834686cda4c12eb6c3e94dd31.jpg

Özellikle reklamları engellemek için pek çok değişik seçeneğe ulaşmanız gerekiyor. Herkesin isteklerine ve seçeneklerine cevap verebilmek zor. Bu yüzden de bu güzel sonuçları toparlayabilmek için en azından markaların çözümlerine göz atmak lazım. Bazı kişiler reklam engellemek için premium hizmet sunuyor. Mesela Youtube bu konuda çok başarılı bir yöntem izledi. Ücretli premium seçenek sunarken tek yaptığı şey reklamları kaldırmak oldu. Reklamları yayınlamayarak ücretli versiyon modeline geçen Youtube, bu sayede kişiler için de bir çözüm odağına sahip oldu ve içeriklerle ilgili reklam seçenekleri değişmiş oldu.

Reklamveren şirketlerle anlaşma yapmak sizin yapacağınız bir şey değil. Daha çok ticari firmaların bir tercihi oluyor. Bu anlaşmaları yapanlar genelde şirketler oluyor. Zira pek çok güvenilmez uygulamalar kullanıcı verilerinizi reklamverenlerle değil de onun yerine kötü niyetlilere de satabilir. Burada bu seçeneklere dikkat etmekte fayda var.

Eğer kullandığınız üçüncü parti reklam engelleme hizmeti ücretsiz kullanım sunuyor ve reklamverenle de anlaşma yapmıyorsa geriye en değerli alışveriş ürünü olan "kullanıcı verileri" kalıyor. Kimbilir, belki bu uygulamaları indirirken onayladığınız uzun kullanıcı sözleşmesi ile bu duruma onay veriyor bile olabilirsiniz.

Uygulama marketlerinde yer alan reklam engelleme yazılımları Google ile anlaşmalı

d6fccc0f978ffaba883a8f63815ac8ef36c243cc.jpg

Dünya çapında yaygın bir şirket olan Google, belki de reklam dünyasının en başında yer alıyor. Android'in sahibi de haliyle Google. Nasıl oluyor da kendi reklamlarını Android mağazası üzerinde indirilen programlara kapattırabilir ki?

Play Store üzerinden yayınlanan reklam engelleme uygulamaları genel olarak yalnızca Google Chrome gibi internet tarayıcıları üzerinden yayınlanan reklamları engeller. Oyunlarda ya da YouTube’da yayınlanan reklamları tamamen engelleyecek bir hizmet, Play Store üzerinden yayınlanmaz. Eğer Chrome dışındaki uygulamalarda yer alan reklamları da engellemek isterseniz, üçüncü parti seçeneklere başvurmanız gerek. Bu da güvenliğiniz için endişe duymanız gerektiğini gösteriyor ve bizi bir sonraki başlığımıza götürüyor.

Güçlü bir reklam engelleyici istiyorsanız doğru seçimlere dikkat etmeniz lazım

Reklam engelleme hizmetleriyle ilgili olarak pek çok detaydan bahsedebiliriz tabii ki. Artık bu bilgiden sonra güveninizin kırılması normal. Bu noktalardan sonra sınırlı da olsa reklamları engellemiş olacaksınız. Bu tarz konularda uygulamaların seçimine dikkat etmeniz çok önemli.

Uygulamanın kaç kişi tarafından indirildiği de oldukça önemli. Belki yeni bir uygulamadır ve milyonlarca kişiye ulaşamamıştır ama yine de sizi tatmin edecek bir indirme sayısı görmelisiniz. Reklam engelleme uygulamasının cihazda erişmek istediği alanları az çok tahmin edersiniz. Kameranıza, mikrofonunuza, fotoğraflarınıza, mesajlarınıza, kişilerinize erişmek isteyen bir reklam engelleme uygulamasına izin vermeyin.

Bu şekilde karşınıza çıkacak olan uygulamaları çok daha rahat bir şekilde kullanabilir ve çözüm odaklı hareket ederek hepsini kendi içinde değerlendirmeye başlayabilirsiniz. Bu yüzden en azından resmiyetlerine ve kalitelerine göz atmak için zaman kaybetmeyin. Reklam konusunda kültürel olarak daha etkili çalışmalar için ücretli versiyonlara göz atabilirsiniz. Bu sayede hemen hemen her reklamı engellemiş olursunuz ve üretici için de kazanç sağlamış olursunuz.

Yüksek ölçekli olarak değişen, özellikle kazançlarınızla ilgili olarak aklınıza gelecek soru işaretleri toparlayacak olan uygulamalar, kesinlikle daha profesyonel olacaktır. Şöyle düşünün. Mesela bir uygulama para kazanmak için büyük şirketlerle anlaşma yapıyor. Ama bunu ücretsiz versiyonda sunuyor. Bu yüzden de siz ücretsiz olarak bu reklam engelleme uygulamalarını kullanırsanız kesinlikle eksik hizmet alırsınız. Çünkü o uygulamanın da para kazanması gerekiyor. Bu yüzden de büyük markalarla anlaşma yapıyor ve kısıtlı reklam gösterimi sağlıyor. Ama premium uygulamaları alırsanız ve ücretli versiyonlara geçerseniz, yaptığı anlaşmalar sebebiyle bütün uygulamaları yani reklamları engelleyebilirsiniz. Bu konuda reklam engelleyicileri delmek kolay oluyor. Bazı yazılımlar gerçekten bu anlamda rahatsızlık verebiliyor. Ama premium seçeneklerle ilerlerseniz daha etkili sonuçlara ulaşmış oluyorsunuz.

Keşfet