Pazartesi Tarife Değişiyor Mu? Akaryakıt İçin ÖTV KDV Düzenlemesi Yapılacak Mı? Hükümetin Planı Ne?

Benzinde ÖTV ve KDV indirimi olacak mı? Pazartesi günü benzin ve motorinin fiyatı düşecek mi? Hükümet benzine fiyat kontrolleri uygulayacak mı? Toplu ulaşımdaki zamlar iptal mi edilecek? Yurtiçi benzin fiyatları, dış dünyayla ilgili sorunların bir sonucu olarak önemli ölçüde yükselmeye başladı. Benzin ve dizel litre fiyatları kısa sürede önemli ölçüde değişti. Hükümetin, yurtdışı kaynaklı artan fiyatlara yanıt olarak ek adımlar atıp atmayacağı ise belli değil. Detaylar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Pazartesi Tarife Değişiyor Mu? Akaryakıt İçin ÖTV KDV Düzenlemesi Yapılacak Mı? Hükümetin Planı Ne?

Motorin ve Benzin litre fiyatlarına KDV ve ÖTV indirimleri gelecek mi?

Enflasyonun artmasının ana nedenlerinden biri benzin ve motorin fiyatlarıdır. Birçok lalanda doğrudan maliyet artışlarının bir sonucu olarak artan akaryakıt maliyetleri tüm zamanların en yüksek seviyelerinde. Sonuç olarak, ortalama bir litre benzin Ankara'da 20,50 TL, İstanbul'da 20,50 TL ve İzmir'de 20,50 TL'dir. Motorin almak isteyen müşteriler ise Ankara’da litre başına 22,53 TL, İstanbul'da 23,45 TL ve İzmir'de 22,53 TL ödüyor.

benzin-akaryakit-1475191-2.jpg

Sekiz gün üst üste zam gelmişti

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana 16 gün geçti. Bu 16 günlük süre boyunca piyasaların açık olduğu birçok gün fiyatlar yükseldi. 85 Dolarlık Brent Petrol, savaşın ilk günlerinde iki haftalık bir dönemin sonunda 120 dolar bandını aştı fakat sonrasında 112 dolar bandına geri döndü. Savaşın ilk gününde dolar kuru 13,60 TL civarındayken savaşın sonunda ise 15,00 TL sınırına ulaşmıştı. Brent petrol fiyatlarındaki artış bu süreçte fiyatların her geçen gün yükselmesine neden oldu. Benzin ve motorinin fiyatı kısa sürede 14 TL'den 23 TL'ye çıktı. Tüm bu artışlar pompa fiyatlarına da yansıdı.

İndirim gelirse fiyatlar nasıl değişecek?

ÖTV ve KDV tutarı, rafineriden bugün itibari ile litre başına 13,66 TL. Bayi ve distribütör kar paylaşımı için bu fiyat 1,06 TL artırılmıştır. ÖTV 2,52 TL iken ÖTV'li fiyata 3,10 TL KDV dahil ediliyor. Ödenen tutarın tamamı ise 20,36 TL oluyor.

621b2385ed13441560e13ebe.webp

Yeni bir düzenleme gelecek mi?

Benzin ve motorin fiyatlarına ÖTV ve KDV uygulamasına direnmek için büyük bir hareket yapılıyor. Son olarak muhalefet kanadının açıklamasında, "Akaryakıt zamlarının pompa fiyatlarına yansımaması için KDV ve ÖTV ile karşılanması gerekiyor. Artan fiyatların ÖTV’den karşılanması ve KDV oranının %1'e indirilmesi vatandaşın mali yükünü hafifletecek" denildi.

Hükümetin planı ne?

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan fiyat artışlarıyla ilgili bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada fiyatların takip edildiğini vurguladı. Bu yorum dışında ÖTV ve KDV düzenleme taleplerine resmi bir yanıt gelmedi. Ancak krizin daha da kötüleşmesi durumunda hükümetin ÖTV ve KDV konusunda adım atması bekleniyor.

Keşfet