Otomobil Fiyatları Tamamen Değişiyor! İkinci El Araç Piyasasına Rus Etkisi!

Rusya-Ukrayna savaşından otomobil işi de fazlasıyla zarar gördü. Birçok şirket parça sıkıntısı nedeniyle üretimi durdurmak zorunda kalırken, otomotiv sektöründeki çip sorununun daha da kötüleşerek araç maliyetlerini yükseltmesi bekleniyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Otomobil Fiyatları Tamamen Değişiyor! İkinci El Araç Piyasasına Rus Etkisi!

Otomotiv sektörü uzun süredir çip sorunu ile boğuşuyor. Ayrıca otomotiv sektörü, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın bir sonucu olarak yeni bir küresel krizin kapılarını araladı. Şimdilerde ise “Çipler için Rusya'dan hiç hammadde gelmekte mi?" sorusu fazlasıyla gündemde. Saim Aşçı, "Asya pazarında, çip üreticileri, çip üretiminde neon ve C4F6 gibi hayati gazlara alternatifler kullanabilirler. Bu alanda Ukrayna'ya çok az bağımlılık var ancak Ukrayna ABD'nin neon gazı ihtiyacının yaklaşık %80'ini karşılıyor” dedi. Detaylar haberimizde…

“Çip sorunu daha da büyüyebilir”

Aşçı, Rusya'nın çelik sektörünün en önemli üreticilerinden biri olduğunu vurgulayarak, "Bu işlemler sırasında ortaya çıkan gazları komşusu olan Ukrayna'ya aktarıyor. Ukrayna'daki firmalar neon ve ilgili gazları alabilmek için limandaki belirli tesislerde ayrıştırıp saflaştırıyor. 2014 yılında Kırım'ın işgali ile benzer bir kriz yaşandı ve çip sektörü zorlandı. Rusya buradaki tesislerine ve altyapısına zarar verirse veya çip üretimini durdurmaya karar verirse çip sorunu daha da büyüyebilir" dedi. Saim Aşçı böyle bir senaryoda, dünyanın önde gelen çip üreticileri bir krizle karşı karşıya kalacağını, arzın yetersiz olacağını, ayrıca gecikmeler ve kısmi teslimatlar olacağını da vurguladı.

“İkinci el otomobillerde %50, sıfır araçlarda ise %12 artış”

Saim Aşçı, otomobil arzındaki düşüşün yeterli talebi karşılamaması nedeniyle araç maliyetlerinin arttığını belirterek, ABD'de yaşanan mali kriz ve enflasyon nedeniyle ikinci el otomobillerde %50, sıfır araçlarda ise %12 artış olduğunu belirtti

Saim Aşçı çip sorunu çözülür ve piyasa hareketlenirse ikinci el fiyatlarının düşeceğine inanıyor

Saim Aşçı, "Yeni araç mevcutluk durumunu fazlasıyla etkileyen çip sorunu sonucunda otomobillerin değeri artış göstermiyor. İkinci el otomobil piyasasında sıfıra yakın fiyatlar bulmak mümkün. Sonuç olarak, bunun doğrudan bir etkisi olduğu sonucuna varabiliriz” dedi. Çip sorunu çözülür ve piyasa hareketlenirse ikinci el fiyatlarının düşeceğine inanan Aşçı, yakın gelecekte böyle bir düşüşü öngörmenin ise imkansız olacağını düşünüyor.

Keşfet