Nagehan Alçı: Bakalım Suriyelilere itiraz edenler, Ukraynalı göçmenler Türkiye'ye gelirse itiraz edecek mi?

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, Ukraynalı göçmenlerin Türkiye'ye olası göçü konusunda tartışmaları ateşleyen bir üslup kullandı. Alçı, "Suriye’den gelen göçmenler için yaptıkları nefret dolu yorumları, Ukrayna’dan gelecek olan göçmen akını için de aynı şekilde yapacaklar mı?” " dedi. Alçı, bunu elbette Ukraynalı kadınlara atıfta bulunarak sordu. Tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Nagehan Alçı: Bakalım Suriyelilere itiraz edenler, Ukraynalı göçmenler Türkiye'ye gelirse itiraz edecek mi?

“Ukrayna’dan gelecek olan mülteci akını için hazırız”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Luhansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetlerini resmen tanıdıktan sonra, düğmeye basarak askeri harekata başladı ve Ukrayna genelinde savaşı başlattı. Binlerce kişi arabalara atlayarak Kiev'den kaçmaya çalıştı ve havaalanlarında mahsur kaldı. Ayrıca Kiev'de metro istasyonları da sığınaklara dönüştürüldü. Ukrayna'da gergin bekleyiş sürerken, Avrupa Birliği ve NATO, "Ukrayna'dan gelecek olan mülteci akını için hazırız" açıklaması yaptı.

Nagehan Alçı’nın tepki toplayan açıklamaları

Rusya'nın Ukrayna'daki eylemleri tüm dünyada yankılanırken, kısa sürede Türkiye gündeminin ilk sıralarına yükseldi. Gazeteler ve televizyonlar olayları gerçek zamanlı olarak aktarmaya çalışırken, Habertürk yazarı Nagehan Alçı günün en unutulmaz açıklamalarından birini yaptı. Alçı, “Suriye’den gelen göçmenler için yaptıkları nefret dolu yorumları, Ukrayna’dan gelecek olan göçmen akını için de aynı şekilde yapacaklar mı?”” dedi. Aynı zamanda Alçı, "Bunun etnik bir itiraz olup olmadığı, Ukraynalı göçmenler Türkiye'ye gelmeye başladığında belli olacak. Çok fazla itiraz olacağını sanmıyorum" diye ekledi.

Sosyal medyadan sitem yağdı

Bundan açıklamalardan sonra, sosyal medya kullanıcıları bu ifadelerden hoşnutsuzluklarını dile getirerek, bu açıklamaların cinsiyetçi bir yaklaşım olduğunu nitelendirdi. Suriye-Afganistan-Ukrayna karşılaştırmalarının bir sonucu olarak başka endişeler de ortaya çıktı. Birçok kişi Suriyelilerin çatışmadan kaçarak Türkiye’ye geldiğini ve Ukraynalıların çoğunluğunun cesurca savaştığını söyledi. Bir diğer endişe de göçmenlerin eğitim düzeyleriydi. Ayrıca ülkemize gelen göçmenler ile suç oranlarında artış yaşanmıştı. Durum bu kadar vahimken ve bu kadar cinsiyetçi bir konuyu tartışmak hiç etik değilken, Nagehan Alçı’nın böyle bir açıklama yapması pek çok insanın dikkatini çekti. Ayrıca, elbette diğer ülkelerin Suriyeli ve Ukraynalı göçmenlere yönelik tutumlarını da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Keşfet