Motorin ve Benzine Yeni İndirim Müjdesi! Sonunda Geldi!

17 Mart 2022'de benzin ve motorinde bir indirim daha uygulandı. İndirim pompa fiyatlarına yansırken, akaryakıt fiyatı üç gün üst üste düştü. Rusya Ukrayna durumunun savaşa dönüşmesinin ardından petrol fiyatlarının yükselmesiyle yükselen benzin ve motorin fiyatlarına yönelik olumlu haber akışının ardından indirim beklentisi oluştu. Akaryakıtta 3 günlük indirim tutarı, son indirim haberleri sonucunda artık 4 lirayı geçti. Merak edilen tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Motorin ve Benzine Yeni İndirim Müjdesi! Sonunda Geldi!

Akaryakıt fiyatları dünyada rekor kırmıştı

Rusya Ukrayna Savaşı'nın ardından 133 doların üzerine çıkan benzin ve motorin fiyatları, 14 yılın zirvesine ulaşan Brent petrolü nedeniyle tüm dünyada rekor kırdı. Son gelen haberle birlikte petrolün varil fiyatı 100 doların altına düşerken, benzin ve motorinin de düşeceği yönünde spekülasyonlar yapılmıştı.

0x0-akaryakit-indirimi-ile-guncel-benzin-fiyatlari-ne-kadar-oldu-29-aralik-akaryakit-benzin-mazot-motorin-fiyatlari-dustu-mu-indirim-var-mi-1640747996013.jpg​​​​​​​

Rusya Ukrayna tarafında olan iyimserlik düşüşe sebep oldu

Brent petrol, Rusya Ukrayna savaşı ve petrol tarafında arz endişelerinin tetiklediği ağır Batı yaptırımlarının ardından serbest piyasada 133 doları aşarak 2008'den bu yana en yüksek seviyesine çıkmıştı. Brent petrolün varil fiyatı, Ukrayna meselesindeki müzakereler, diplomatik trafik, Avrupa'nın Rusya'ya petrol yaptırımı uygulayamaması ve Rusya'nın doğalgaz akışını 14 yıllık bazda %20'nin üzerinde bir düşüşle sürdürmesi sonrasında 100 doların altına düştü.

İşte yeni fiyatlar

Beklenen akaryakıt indirimi haberi geldi. İstanbul'da litresi 18 TL 63 kuruş olan benzinin litresi 62 kuruş indirimle 18 TL 1 kuruşa indi. Motorin de yeni gelen 1 lira 1 kuruşluk indirim sonrası 18 TL 66 kuruşa kadar geriledi.

1053944246-0-0-864-486-1920x0-80-0-0-9f1f48e403d6f9a557d3ee3a0e53a80e.jpg​​​​​​​

EPDK açıklama yaptı

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, "Akaryakıt fiyatları serbest piyasa güçleri tarafından belirleniyor. Bu oluşumda en önemli rolü petrol fiyatları ve döviz hareketleri oynuyor. EPDK, Dağıtıcı+bayi marjlarında tutarsız değişimler tespit ederse tüketicilerin mağdur edilmesinin engellenmesi için tavan fiyat uygulama yetkisini kullanabilir” dedi. EPDK'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'ın talebi üzerine akaryakıt dağıtım ve bayi dernekleri temsilcilerinin katılımıyla bir toplantı düzenlendi. TÜPRAŞ ve STAR Rafineri yöneticilerinin katıldığı toplantıda, akaryakıt sektöründeki koşullar ile bir süredir gündemde olan marj paylaşımı konusu masaya yatırıldı.

Keşfet