Motorin Benzin LPG’ye Yapılacak İndirimin Detayları Ortaya Çıktı! 4 TL Düşüş Yaşanabilir!

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim tüm dünyayı etkilerken, ekonomik sonuçları ülkemizi de vurdu. Bununla birlikte, Brent petrolündeki güçlü artışların, bir süre sonra önemli düşüşlere dönüşmesi gibi fazlasıyla dikkat çekti. Brent petrol fiyatları yükselirken ülkemizde de akaryakıt fiyatları yükseldi. Brent petrol fiyatı şimdi düştüğü için akaryakıt fiyatlarının da düşmesi bekleniyor. Vatandaşlar akaryakıt zamları ile ilgili son gelişmeleri sürekli araştırıyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Motorin Benzin LPG’ye Yapılacak İndirimin Detayları Ortaya Çıktı! 4 TL Düşüş Yaşanabilir!

Vatandaşlar indirim bekliyor

Brent petrol Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgal girişimine katılmasıyla 137 dolara kadar çıkmıştı. Öte yandan Brent petrol, son zamanlarda sert bir şekilde düşüş yaşadı ve varil başına 112 dolar olarak kayıtlara geçmişti. Brent petroldeki hızlı dalgalanmalar sonucunda ülkemizde peş peşe yaşanan fiyat artışlarına vatandaşların tepkisi fazlasıyla arttı. Brent fiyatlarındaki düşüşün ardından vatandaşlar artık doğal olarak akaryakıt fiyatlarının da düşürülmesi gerektiğini söylüyor.

622aec68ed13441560e1d60c.webp

Çok yakında akaryakıt indirimi gelmesi bekleniyor

Hatırlanacağı üzere benzinde 0,79, motorinde ise 2,25 litre başı artışa olumsuz tepki verilmesi sonucu zam iptal edilmişti. Planlanan zamın iptali ise vatandaşı memnun etmemiş gibi görünüyor. Brent petrol fiyatlarındaki düşüşün ardından vatandaşlarımız akaryakıt fiyatlarında da düşüş beklemeye başladı. Ortaya atılan iddialara göre Brent petrolün fiyatı kısa sürede artmazsa akaryakıt fiyatları ciddi oranda düşecek.

akaryakit-indirim-8737.jpg

Akaryakıt İndirimi Ne Olacak?

Brent petroldeki düşüşün ardından indirim açıklamasını bekleyen vatandaşlar akaryakıtın ne kadar olacağını merak etmeye başladı. Ancak gündemde olan düzenlemeler göz önüne alındığında, akaryakıt için KDV indiriminin uygulamaya konması an meselesiydi. KDV indirimi uygulanırsa petrol fiyatları önemli ölçüde düşecek. Sonuç olarak akaryakıt alan vatandaşlar tek depoda yaklaşık 200 TL kara geçmiş olacak. Brent petrol fiyatlarındaki yükselişin ardından düşüşün devam etmesi halinde benzin ve motorin fiyatlarında 4 TL'ye kadar indirim yapılacak. Ancak konuyla ilgili kesin bir açıklama yok çünkü Rusya ile Ukrayna arasında devam eden gerilimin ne gibi yansımaları olacağı elbette bilinmiyor. Brent petrol düşmeye devam ederse veya bir sabitleme yaşanırsa Türkiye'de önemli bir indirim olacak.

Keşfet