Meteoroloji’den Yoğun Kar Uyarısının Ardından Fırtına Uyarısı da Geldi!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, vatandaşı soğuk havalara karşı uyarmaya devam ediyor. Bunlara bir yenisini daha ekledi. Halkı bu sefer de Marmara Denizi’nde beklenen fırtınaya karşı uyardı...

Yayınlanma:
Güncelleme:
Meteoroloji’den Yoğun Kar Uyarısının Ardından Fırtına Uyarısı da Geldi!

Soğuk havalar bitmek bilmiyor

Mart ayının bu denli karlı ve soğuk geçmesi insanların dilinden düşmüyor. Dört mevsimi de iliklerimize kadar hissettiğimiz ülkemizde, son yıllarda mevsimlerin iç içe geçmesi halkı korkuya sürüklüyor. Halk dilinde ‘’Bahar mevsimi kalmadı. Yazdan kışa, kıştan yaza geçiyoruz’’ şeklinde tabir edilen bu durum ne zaman değişecek bilmiyoruz. Canlılar, tüm yurdu etkisi altına alan yoğun kar yağışlarıyla yaşamlarına devam etmeye çalışırken Meteoroloji’den bu sefer de fırtına uyarısı geldi.

Fırtına Marmara Denizi’nde

Meteoroloji fırtına konusunda vatandaşları şu şekilde uyardı. “Marmara Denizi’nde rüzgârın bugün öğle saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 kilometre/saat) fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Ulaşımda aksamaların yaşanabilir. Ancak fırtına, gece saatlerinden itibaren etkisini kaybedeceği beklenmektedir.”

Yoğun kar yağışı İstanbul’da nelere sebep oldu?

Aralıklarla etkisini sürdüren kar yağışı, sürücüleri ve vatandaşları olumsuz etkiledi. Bazı ilçelerde etkisini artırdı. Zeytinburnu Cevizlibağ'da da etkili olan kar yağışı tipiye dönerken insanlar yolda yürümekte zorlandı. Esenyurt'ta yoğun devam eden kar yağışı nedeniyle bazı cadde ve sokaklar karla kaplandı. Trafiğe çıkan sürücüler karla kaplı yollarda yokuş çıkmakta güçlük yaşadı. Kar yağışının etkisini gösterdiği bölgelerde İETT seferleri iptal edilirken bazı hatlarda ise güzergah değişikliğine gidildi. Vatandaş bir yandan yoğun kar yağışıyla uğraşırken Meteorolojiden gelen yeni fırtına uyarısı gözleri korkuttu. Gece saatlerinden itibaren kesileceği bildirilen fırtınaya karşı halkın gün içinde önlem alması gerektiği bildirildi.

Orta Karadeniz’de de kuvvetli kar yağışı uyarısı yapılmıştı

Son tahminlere göre, Orta Karadeniz Bölgesi'nde de kar yağışının Samsun ve Ordu illerinin yanı sıra Tokat'ın kuzey ve doğu çevrelerinde kuvvetli ve yoğun olması bekleniyordu. Samsun ve Ordu iç kesimlerinde yer yer buzlanma ve yağış şeklinde don ve yağış nedeniyle ulaşımın aksaması gibi olumsuz etkilere karşı da dikkatli ve tedbirli olunması gerekmiyordu.

Keşfet