Karşınızda Emekliye Bayram İkramiyesi İçin Dört Formül!

Yeni emekli olmuş ve zaten emekli olanlar bayramda gelecek ikramiyeyi dört gözle bekliyor. Emekliye bayram ikramiyesiyle ilgili dört formül sunuldu...

Yayınlanma:
Güncelleme:
Karşınızda Emekliye Bayram İkramiyesi İçin Dört Formül!

İşte 2022 emekli bayram ikramiyesi için 4 formül!

Enflasyon oranında artış yapılması

2021 enflasyonu yüzde 36.08 olarak gerçekleşti. İkramiye yıllık enflasyona göre artırılırsa, ödemeler bin 100 liradan bin 496 lira 88 kuruşa çıkabilecek. Bu yıl iki bayramda toplam 2 bin 993 lira 76 kuruş ödeme alınabilecek.

İkramiye artışında yeniden değerlendirme

Bu yılın başında bazı vergi, harç ve cezaların güncellemesinde yüzde 36.2’lik yeniden değerleme oranı baz alındı. Eğer bu artış ikramiyeye yansıtılırsa 1100 liralık tutar, 1498 lira 20 kuruş olacak. Bu yıl 2 bayramda elde edilecek gelir 2 bin 996 lira 40 kuruşu bulacak.

Asgari ücret oranında ikramiye artışı

Bu yılki net asgari ücrette ise yüzde 50.51 artış gerçekleşti. Bu oran da ikramiye artışına uygulanabilir. Bu formül hayata geçirilirse, emeklilerin bayram ikramiyesi 1655 lira 61 kuruşa çıkabilecek. Yıllık alınacak toplam ödeme de 3311 liraya ulaşacak.

2 bayramda asgari ücret tutarında ödeme yapılması

Bir diğer formül ise 2 bayramda asgari ücret tutarında ödeme yapılması. Bu formüle göre; emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramları’nda toplam 4 bin 253 lira 40 kuruş ikramiye ödenecek. Emeklilerin ikramiyesinde yıllık 2 bin 53 lira artış yaşanmış olacak. Bayram başına ikramiye 2 bin 126 lira 70 kuruşa çıkacak.

Yeni emekliler de ikramiyeden yararlanacak

Bayramdan önce emeklilik kararı alınan sigortalılar da ikramiyeden faydalanabilecek. Eğer emeklilik kararı Ramazan Bayramı’ndan sonra alınırsa bu kez sadece Kurban Bayramı ikramiyesi ödenecek. Bayram ikramiyeleri tüm emeklilere aynı miktarda ödeniyor. Burada maaşın miktarına bakılmıyor. Böylece eğer artış olursa tüm emekliler aynı anda yararlanmış olacak. Bankaların verdiği promosyon ise emekli maaşına göre belirleniyor.

Emekli Bayram İkramiyeleri ne zaman yatıyor?

2022 emekli bayram ikramiyesi kapsamındaki ilk ödemelerin 25 Nisan'da ilgililerin hesaplarına aktarılması muhtemel. Son yıllarda enflasyonda yaşanan tarihi artışlar nedeniyle emekliler de dahil olmak üzere birçok vatandaşın hesabına yatırılacak ikramiyelerin, 2 Mayıs'ta kutlanacak olan Ramazan Bayramı'ndan hemen önce artması bekleniyor.

Keşfet