Kar Yağışı Daha Bitmedi! Daha Şiddetli Olacak! Son Dakika Uyarısı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve küresel tahmin sistemleri ardı ardına uyarılarda bulundu. Edinilen bilgilere göre dün akşamdan bu yana karlı hava dalgasının en etkili anları yaşandı. İstanbul'da birçok noktada kar yağarken, kar kalınlığı beklenmeyen bir şekilde önemli ölçüde arttı. Tahminlere göre bu karlı hava dalgasının hafta ortasına kadar sürmesi bekleniyor. Tüm merak edilen detayları en ince ayrıntısına kadar haberimizde bulabilirsiniz…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Kar Yağışı Daha Bitmedi! Daha Şiddetli Olacak! Son Dakika Uyarısı!

Kar hafta ortasına kadar devam edecek

Türkiye, çok uzun süredir en soğuk Mart günlerinden bazılarına tanık oluyor. Kar, ülke çapında birçok şehri kaplamaya devam ederken, karın kalınlığı da fazlasıyla artıyor. Tahminlere göre soğuk hava sistemi dün en etkili gününü yaşadı, ancak kar yağışının hafta ortasına kadar devam etmesi bekleniyor.

Düne göre daha az bir kar yağışı bekleniyor

Detaylı araştırmalar sonucu öğrenilen net bilgilere göre, İstanbul'da bugün ve Pazartesi günü kar yağışı etkili olması muhtemel iken, aralıklarla kar geçişleri görülmesine rağmen kar yağışı miktarı düne göre daha az olacak. Anadolu'nun yüksek ve iç kesimlerinde kar yağışının etkisinin Perşembe akşamına kadar sürmesi bekleniyor. Fakat Salı gününden itibaren hava sıcaklığının artmasıyla birlikte kar yağışının şiddetinin de bir hayli azalması bekleniyor.

Meteoroloji uyarıyor

Ayrıca Meteoroloji Genel Müdürlüğü de bir açıklama yaptı. Bu açıklamada, ülkemizin genelinin çok bulutlu, ayrıca Orta ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu (Eskişehir hariç), Karadeniz (Zonguldak Bolu ve Düzce hariç), Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile İstanbul, Balıkesir, Yalova ve Bursa’da da yağmurlu geçeceği belirtildi.

Meteoroloji genel müdürlüğü

12 Kasım 1925 yılında Etlik'te kurulan Rasâdât- Cevviye Kurumu, Türkiye'nin ilk meteoroloji kurumudur. Daha sonraki dönemlerde meteoroloji hizmetlerinin tek elden ve düzenli olarak sağlanması istenmiş ve 10 Şubat 1937 tarihinde TC Başbakanlığına bağlı olarak, o zamanki adıyla Meteoroloji Umum Müdürlüğü kurulmuştur. Bugünkü adı, 3524 sayılı kanunun kabul edildiği 8 Ocak 1986 tarihinde verilmiştir. Ayrıca Meteoroloji Genel Müdürlüğü 11 Ekim 2021'de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na bağlanmıştır.

Keşfet