Kanser aşısı için umut veren gelişme! Kanser aşısı ne zaman çıkacak?

BioNTech'in mucitleri olan Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin geliştirdiği kanser aşısı ilk testlerden başarıyla geçti. Prof. Dr. Canfeza Sezgin son derece önemli bu gelişmeyi değerlendirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Kanser aşısı için umut veren gelişme! Kanser aşısı ne zaman çıkacak?

Geliştirdikleri COVID-19 aşısı BioNTech ile tüm dünyanın gözlerini üzerinde toplayan Türk asıllı Alman bilim insanları Uğur Şahin ile Özlem Türeci yeni bir çalışma için kolları sıvadı. Kanser ilacı geliştiren bilim insanları, yaptıkları ilk denemelerden oldukça pozitif sonuçlar aldı. Hastaların yarısının 18 ayda kanseri yendiği açıklandı. Bilim dünyasının yakından takip ettiği bu olayı Medikal Onkolog Prof. Dr. Canfeza Sezgin, konuk olduğu A Haber yayınında masaya yatırdı.

Prof. Dr. Canfeza Sezgin'in açıklamaları:

"Bu gelişmeye umut verme açısından 10 üzerinden 8-9 puan veriyorum. Bu çalışmaların daha da geliştirilmesi lazım. MNRA aşıları ile ilgili olarak 5-6 yıldır çalışmalar sürüyor, meme, kalın bağırsak, yumurtalık kanserlerinde ileri evre hastalarda yüzde 25 yanıt alınmıştı.

Bu yeni çalışmada özellikle pankreas kanseri gibi tedavisi zor bir hastalığa ilginç bir yerden girdiler. Ameliyat esnasında alınan kanserli kitleden bazı proteinli karşı bağışıklık sistemini uyaracak aşı geliştirdiler. Bu hastaların yarsında hastaların aşıya yanıt alındı.

Yanıt alınan 8 hastada kanserin tekrarlama riskine kadar geçen sürenin belirgin uzatıldığı saptandı. Bu pankreas kanseri için çok önemli bir gelişme. Normalde bu kanser türü immünoterapiye yanıt veren bir tür değildir. Bu tedavide MRNA aşısıyla beraber immünoterapi ilacı kullanıldı. Bunu da belirtmek gerekir.Artık amaç yanıt vermeyen hastaların yanıtını artırabilmek ve böylelikle kanser tedavisinde başarı şansını genele yayabilmek. Bu çalışmada biraz daha takip çalışmasına ihtiyaç vardır. Bu aşı kişiye özeldir. Biz de ülkemizde dentitik aşıları kişiye özel yapabiliyoruz.

MRNA bir üst teknolojidir. Daha spesifik yanıt açısından önemli daha da kişiye özel bir tedavidir. Kanser aşıları için yasal altyapımız yeterli değil bunun iyileştirilmesi lazım. MRNA teknolojisini ülkemize adapte ederek bu aşıları geliştirecek bilim adamlarımız var.

Tahmini olarak 3-5 yıl içerisinde aşılara ulaşılacaktır. Bazen Faz-3 çalışmalarının sonuçlarını bekleniyor ama Kovid-19 aşılarında bunu gördük 1 yıl içinde birçok aşı yapıldı. Kanser için eğer Faz-2 çalışmaları olumlu çıkarsa daha uzun süren Faz-3 çalışmalarına geçmeden 2-3 yıl içinde bu aşılara ulaşabiliriz."

Keşfet