Kandilli Rasathanesi Müdüründen Uyarı Geldi! Büyük İstanbul Depremi Yakında! Şiddeti 7.2 Olarak Belirlendi!

İstanbul büyük bir depremin eşiğinde. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, 7,2 büyüklüğünde deprem beklendiğini duyurdu. Haluk Özener, Marmara'da enerji toplanmasına ilişkin "Zaman geçtikçe depolanan enerji artıyor" dedi. “Her yedi yılda bir 7'den büyük bir deprem meydana geliyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Kandilli Rasathanesi Müdüründen Uyarı Geldi! Büyük İstanbul Depremi Yakında! Şiddeti 7.2 Olarak Belirlendi!

Sonuç olarak, bu coğrafyada herhangi bir zamanda herhangi bir büyüklüğün olması şaşırtıcı değil” diye ekledi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen Deprem Haftası ve yeni mobil uygulama “Rasathane”nin tanıtımı için Bölgesel Deprem ve Tsunami İzleme-Değerlendirme Merkezi'nde basın toplantısı düzenlendi. Detaylar haberimizde…

“Toplam olarak 476 sensör var”

Haluk Özener, "Toplam olarak 476 sensör var" dedi. “Marmara Bölgesi bu sensörlerden 261'ini kullanmaktadır. Bu merkezlerden gelen veriler sayısal olarak bu merkeze aktarılır ve burada analiz edilir. Enstitümüze deprem uyarıları geldiğinde hem otomatik hem de manuel müdahaleler tasarlıyoruz. Marmara Bölgesi'ndeki depremi yaklaşık 30 saniyede çözebiliriz. İlk çözümden sonra, revize etmek için manuel bir çözüm kullanılabilir. Sismolog arkadaşlarımız bu depremleri bizzat çözdükten sonra internet sitesinde ve sosyal medyada yayınladığımız bilgileri paylaşıyoruz” diye ekledi.

“Bu coğrafyada kadar 4 ve üzeri büyüklükte toplam 11 bin 302 deprem meydana geldi.”

Uluslararası anlaşmalar aracılığıyla farklı ülkelerle veri alışverişinde bulunduklarını belirten Özener, bu istasyonlardan aldıkları verilerin sadece Türkiye'de değil, yakın çevrede de deprem büyüklüklerini değerlendirmek için kullanıldığını ifade etti. Özener'e göre, Kandilli Rasathanesi 1895'ten beri deprem kaydediyor ve bu coğrafyada 2021'in sonuna kadar 4 ve üzeri büyüklükte 11 bin 302 deprem meydana geldi.

Marmara için 7.2 büyüklüğünde bir deprem

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, olası İstanbul depremiyle ilgili de konuştu. Özener, "Marmara'da yapılan bilimsel araştırmalarda enerji artıyor. Her depremden sonra geldi ya da gelecekdemek yersiz. Eninde sonunda olacak. Ne zaman olacağına odaklanmak yerine ne kadar hazırlıklı olduğumuza odaklanmalıyız. Bir deprem olacak ama biz hazırlıklı mıyız? Benim de dahil olduğum bilimsel bir araştırmaya göre Marmara için 7.2 büyüklüğünde bir deprem söyleniyor. Fakat elbette farklı hocalar size farklı sonuçlar sunabilir” dedi.

Keşfet