İSKİ Zam Açıklamasını Yaptı! Zam Haberleri Bitmek Bilmiyor!

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürü Raif Mermutlu'ya göre İstanbul'a kesintisiz hizmet vermeye devam etmek, yatırımları tamamen tamamlamak ve kentin ihtiyaç duyduğu yeni projelere başlamak için su fiyatlarının düzenlenmesi gerekiyor…

Yayınlanma:
Güncelleme:
İSKİ Zam Açıklamasını Yaptı! Zam Haberleri Bitmek Bilmiyor!

Bu tarifenin birim fiyatı 5,56 lira"

Mermutlu, Eyüpsultan'daki İstanbul Su Kontrol ve Otomasyon Merkezi'nde (İSKOM) yaptığı toplantıda, yatırım ve işletme giderlerinin önemli bir kısmının İstanbulluların ödediği su parası ile karşılandığını, son üç yılda İstanbul'da su fiyatlarında ciddi bir artış olmadığını söyledi. "Bu tarifenin birim fiyatı 5,56 lira" diyen Mermutlu, İstanbulluların %86'sının ilk aşama olan 0-15 metreküp tarifesinden su kullandığını kaydetti. Mermutlu, “1 metreküp suya 5,56 liraya verdiğimiz parayla hem içme suyuna hem de atık suya yatırım yapabiliriz. Elektrik giderlerimizi karşılıyoruz. Bu 5,56 lirayı personel ve kimyasal harcamalarımızın yanı sıra evlerdeki atık suları çevreye zarar vermeden toplayıp bertaraf etmek için de kullanıyoruz” dedi. Mermutlu, "Ancak Genel Kurulumuz bunu uygun bulmadı. Son maliyet artışları nedeniyle toplam 10 milyar 364 milyon lira artı giderler olarak onaylanan 2022 bütçemiz şimdiden 15 milyar lirayı aştı. Üzülerek söylüyoruz ki İstanbul'a mevcut hizmetimizi kesintisiz olarak sunmaya devam ediyoruz. Ancak devam eden yatırımlarımızı bitirmek ve şehrin ihtiyaç duyduğu yeni projelere başlamak için su fiyatlarının artırılması gerektiği yadsınamaz” diye ekledi.

kapak-131156.webpkapak-131156.webpkapak-131156.webp

"Bu yaz için susuzluk sorunu beklemiyoruz"

İstanbul'un bu yıl yeterli yağış aldığını ve barajların %90 kapasitede olduğunu kaydeden Mermutlu, "Bu yaz için susuzluk sorunu beklemiyoruz" dedi. Mermutlu, “Ancak suyun kaynağından çekilip musluklara teslim edilmeden önce birçok önemli aşamadan geçerek ciddi masraflara yol açtığını da gözden kaçırmamalıyız. Nasıl ham petrol işlenmeden doğal haliyle kullanılamazsa içme suyu da ham haliyle kullanılamaz" diye ekledi.

“Taşmak üzere olan barajlarımız için uyarı yayınladık”

Daha önceki baraj taşma uyarılarını hatırlatan Mermutlu, "Taşmak üzere olan barajlarımız için uyarı yayınladık. Istrancalar'daki yedi barajımız taşıyor ve hiçbir tehdit oluşturmıyor. Sonuç olarak burada bir elektrik tasarrufu söz konusu” dedi. "İstediğiniz oranda zam yapılamazsa evlerde su akmama gibi bir durum söz konusu olur mu?" sorusuna Mermutlu, "İstanbul'un bu duruma düşmesini istemiyoruz ve buna izin vermeyeceğiz" dedi. İşletmelere yüksek değer veriyoruz. Musluklardan suyu akıtmak birinci önceliktir. Ama bundan sonra ne olacak? İstanbul'un yatırımları birikiyor. Yatırımları erteleyerek açığı kapatıyoruz. Gecikmenin İstanbul halkı için uzun vadeli sonuçları olacaktır” dedi.

Keşfet