IP Adresi Bulma Nasıl Yapılır? Farklı Cihazların IP Adresi Nasıl Bulunur? IP Adresi Bulma ve Gizleme Rehberi!

IP adresi bulmak ya da gizlemekle ilgili endişeleriniz var mı? Ya da bağlı olduğunuz yerel ağlarda nasıl bir ip adresi arıyorsunuz? Bu konuyu bulmak ve dengelemek için ihtiyaçların hepsini ön plana çıkarmanız gerekiyor. Tek yapmanız gereken birkaç tıklama işlemi olacaktır. İşte detaylar!

Yayınlanma:
Güncelleme:
IP Adresi Bulma Nasıl Yapılır? Farklı Cihazların IP Adresi Nasıl Bulunur? IP Adresi Bulma ve Gizleme Rehberi!

IP adresi bulmak ya da gizlemekle ilgili endişeleriniz var mı? Ya da bağlı olduğunuz yerel ağlarda nasıl bir ip adresi arıyorsunuz? Bu konuyu bulmak ve dengelemek için ihtiyaçların hepsini ön plana çıkarmanız gerekiyor. Tek yapmanız gereken birkaç tıklama işlemi olacaktır. İşte detaylar! IP adresi nasıl bulunur ve bu işlem için gerekli olan özellikler nelerdir?

Bağlı bulunduğunuz bütün ağlarda özellikle de internette dijital kimlik olan IP adreslerini çoğu zaman bilemeyebilirsiniz. Bu konuda ön plana çıkarılan bazı ayarlamalar için farklı uygulamaları kullanmanız gerekiyor. İsterseniz gelin Windows, Mac, Android ve iOs üzerinde nasıl ip adresi bulunur göz atalım. Malumunuz bu işlemi genellikle uygulamalar yapıyor. Bu yüzden de seçeneklerin tamamında güçlü yaklaşımları takip edebilmek gerekiyor.

İsterseniz konuya öncelikle IP adresinin ne olduğuyla ilgili bilgilerle başlayalım. IP adresi demek Internet Protocol Address olarak karşımıza çıkıyor. Türkçesi olarak da doğrudan IP adresi diyoruz. Genel olarak ağ ile internette ya da yerel ağlarda bulunan cihazların birbirini tanıması anlamına geliyor. Bir şekilde bilgisayarın kimliği oluyor. Ya da telefonunuzun. Ya da bu konuda yerel IP adreslerine göz atmak isteyebilirsiniz de. Hepsi yine bir şekilde değiştirilebilen adreslerdir.

Genel IP adresi ile yerel IP adresi arasındaki fark, çoğu zaman kullanıcıların aklını karıştırabiliyor. Ancak farklı cihazlar üzerinden IP adresinizi kontrol ettiğiniz zaman bu farklı çok daha net anlayacaksınız. Çünkü her cihazda genel IP adresi aynıyken yerel IP adresi değişiklik gösterir. Hatta farklı zamanlarda, farklı yerel IP adresleriyle karşılaşmanız bile mümkün.

IP adresleri tam olarak ne işe yarıyor?

af653a2e83bf1997ef28408744ae16c343813e9d.jpg

Ip adresinin kullanılma mantığı bir cihazın kimliğini belirlemesidir. Yani bir cihazın hangi ağa bağlanacağını tanımayı sağlar. Yerel olarak ve genel olarak yayın yapan cihazlar birbirlerini işte bu IP adresleri ile kolayca tanıyabiliyorlar. VPN hizmetleri ile birlikte kullanıcılar var olan IP adreslerini kolaylıkla gizleyebiliyorlar ve bu sayede bilgisayarın IP adresi gizlenmiş oluyor. Genel IP adresiniz ile genel ağa yani internete bağlanarak dünyanın farklı noktalarından genel ağa bağlanmış olan kullanıcılarla iletişime geçer ve veri alışverişi yaparsınız. Yerel IP adresiniz ile aynı ağa bağlanmış olduğunuz farklı cihazlarla iletişime geçerek veri alışverişi yaparsınız. Yani IP adresi olmazsa herhangi bir ağda herhangi bir varlık gösteremezsiniz.

IP adreslerinin özellikle internette iz bıraktığı bilinen bir gerçek. Bu yüzden bu konuda yapılacak olan çalışmalar içerisinde tamamen değişken ve hızlı bir yaklaşımın olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Yerel IP adresleriyle birlikte ortaya çıkarılan seçeneklerin tamamına da tek bir tıklama ile göz atmanız mümkün olacaktır. IP adresleri olmazsa şayet hiç bir yere bağlanamazsınız. Bu yüzden de kesinlikle bu adreslerin çalışma mantığını iyi bilmek gerekiyor. Tabi gizleme ya da açma gibi düşünceleriniz var ise.

IP adresleri nasıl bulunur?

Bunun için yapılacak olan işlem sırasıyla şöyledir:

  • Öncelikle genel ıp adresleri
  • Ardından Windows üzerinde IP adresleri bulma yöntemleri
  • MacOS üzerinden ıp adresi bulma yöntemi
  • Android de ip adresi bulma yöntemi
  • iOs üzerinde ip adresi bulma yöntemi

Gibi yöntemlerle birlikte yapılacak olan işlemleri kolaylıkla anlatmak istiyoruz. Bu konuda öncelikle dikkat etmeniz gereken şey süreçlerle ilgili olacaktır. Genel IP adresinizi bulmak istiyorsanız Google arama motoru size en hızlı şekilde ip adresinizi söyleyecektir. What is my ip adress yazarak enter tuşuna basarsanız karşınıza ip adresiniz kolaylıkla çıkacaktır ve bu sayede de çok daha farklı bir yapıya geçmiş olacaksınızdır. Bu yüzden dikkatli bir şekilde görebilirsiniz. Genel IP adresinizi bulmak için yukarıdaki adımları izlemeniz yeterli. Evet, Google bile kullanıcılarına genel IP adreslerini söyleyebiliyor. Çünkü genel IP adresiniz, tüm internet yani genel ağ tarafından görülebiliyor. Genel IP adresinizin görünmesini istemiyorsanız VPN kullanmanız öneriliyor. Bu yüzden yapılacak olan işlemlerde daha dikkatli hareket etmenizi tavsiye ediyoruz.

Windows'ta IP adresi nasıl bulunur?

bdcdc6da582748a42f64a6e047130dc5eafd8ca3.jpg

Bunun için öncelikle Windows ayarlar sayfasını açmanız lazım. Ardından ağ ve internet sayfasına ulaşın ve özellikler seçeneğine tıklayın. Sayfada aşağı doğru inin ve Bağlantıyı yerel IPv6 VE IPv4 üzerinden incelemeye başlayın. Bu sayede kolaylıkla İP adresinize ulaşırsınız. Ya da buna ek olarak yapacağınız bir şey daha var. Windows tuşu ile R tuşuna basılı tutun ve çalıştır ekranını açın. CMD yazarak konum istemi sayfasını açacaksınız ve oraya da ipconfig yazarak enter tuşuna basacaksınız. Sonrasında da IP adreslerini hemen göreceksiniz. Bu da çok basit bir yöntemdir denerseniz anında sonuca ulaşabilirsiniz.

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınız üzerinden IP adresinizi bulmak için yukarıdaki adımları izlemeniz yeterli. Ayarlar sayfası üzerinden uygulanan adım başlıkları, kullandığınız Windows versiyonuna göre değişiklik gösterebilir. Ancak Komut İstemi sayfası üzerinden IP adresi bulma işlemi tüm Windows versiyonlarında ortaktır.

MacOS'ta IP adresi nasıl bulunur?

3d59a54001869e5d5f7e4f4fdeb7197cefc39c27.jpg

Öncelikle Apple menüsünü açmanız lazım. Sonrasında da orada yer alan sistem tercihlerine ulaşın ve ardından ağ sayfasına tıklayın. Buradan da mevcut olarak bağlı olduğunuz ağ bağlantınızı seçin. Üzerinde açılan sayfa üzerinden genel ve yerel IP adresinizi görebilirsiniz. Terminal ekranına erişin ve sonrasında oraya ipconfig getifaddr en0 yazın. Sonra enter tuşuna basın. Ardından yerel IP adresiniz görünecektir. Bu işlem sayesinde kolaylıkla sonuca ulaşmış olursunuz. MacOs bu konuda biraz uğraştırıcı olsa da yukarıda yer alan hamlelerle hemen erişebilirsiniz sonuca. MacOS işletim sistemine sahip bilgisayarınız üzerinden IP adresinizi bulmak için yukarıdaki adımları izlemeniz yeterli. Ağ ayarları sayfanız üzerinden de Terminal ekranı üzerinden de hem yerel IP adresinizi hem de genel IP adresinizi öğrenebilirsiniz.

Android'de IP adresi nasıl bulunur?

ae8014aef8dac749d2d2c6eeddb0a9ef63e35c0f.jpg

Android bu konuda belki de sizi en çok uğraştıracak işlemlerden biridir. Ama yine kolaydır. Çünkü her cihaz aynı olsa da markadan markaya değişen bir android süreci var ve bu durum da malumunuz çoğu kişi etkileyen bir şey. Öncelikle ayarlar uygulamasına girin ve hakkımda bölümünü açın. Bazı telefonlarda hakkında olarak da karşınıza çıkabilir. Sonra orada yer alan durum bilgileri seçeneğine dokunun ve sayfayı aşağı doğru kaydırın. IP adresinizi orada göreceksiniz.

Android işletim sistemlerine sahip olan telefonların İP adreslerini yukarıda anlattığımız şekilde bulabilirsiniz. Android sürümlerine ve markalara göre adımlar değişse de hemen hemen mantık aynıdır. Sonuçta artık nerede olduğunu ya da olabileceğini biliyorsunuz. Bu sayede yapacağınız işlemleri kolaylıkla takip edebilir ve incelemeye koyulabilirsiniz. Size bu konuda sunulacak olan çözümleri de en azından farklı şekillerde organize edebiliriz ve incelemenize imkan verebiliriz.

Özet olarak iPhone, Android, Windows ve Mac bilgisayarlarda İP adresi nasıl bulunur sorusunun cevabını bu şekilde cevaplamış olduk. Bu yöntemlerin tamamını kullanarak sizler de kolaylıkla adresleri çözümleyebilir ve karşınıza çıkarılan seçeneklerle hepsini incelemeye başlayabilirsiniz. Farklı olanı, etkili olanı ve yoğun olanı incelemek için tek bir tıklama yeterli olacaktır. Zaman kaybetmeyin ve sizler de bu süreçlere en iyi şekilde göz atmaya başlayın.

Keşfet