Instagram Ebeveynlere Çocuklarını Kontrol Edebileceği Yeni Bir Özellik Sunuyor!

Instagram’ın kullanıma açtığı yeni özelliğin ismi Aile Merkezi oldu. Ebeveynlerin çocukları üzerinde kontrol sağlayabileceği bu özelliğin içerisinde ailelerin bilinçlenmesi adına makaleler de yer alıyor…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Instagram Ebeveynlere Çocuklarını Kontrol Edebileceği Yeni Bir Özellik Sunuyor!

Instagram’dan çocuklara kısıtlama geldi

Instagram önemli bir mesaisini, çocuklara ve ergenlik çağındaki kullanıcılara daha güvenli bir Instagram ortamı sunabilmek adına harcıyor. Bugün ilk defa ABD’de kullanıma sunulan Aile Merkezi özelliğinin amacı bu fikre hizmet ediyor. Ebeveynler, Aile Merkezi özelliğiyle çocuklarının Instagram’da geçirdiği zamanlarda geniş bir denetleme alanına sahip olabilecekler. Instagram’a göre bu yeni özellik çocukların güvenli bir platformda zaman geçirmesi adına atılmış adımlardan yalnızca biri. Devamının geleceğini belirten Instagram Aile Merkezi özelliğinin ne işe yaradığıyla ilgili açıklamalar yaptı.

Aile Merkezi özelliği ne işe yarıyor?

Instagram’ın ABD’de kullanıma açılan yeni özelliği Aile Merkezi ile hem ebeveynler eğitim alacak hem de çocukların üzerinde denetim mekanizması oluşturacak. Örnekle açıklayacak olursak bir anne Instagram’ın Aile Merkezi bölümüne girdiği zaman çocuklarını sosyal medya platformunda hangi risklere karşı koruyabileceği hakkında bilgi sahibi olacak. Böylelikle çocuğunun sosyal medya denetimini sağlamış olacak. Bu özelliğin kullanılabilmesi için çocuk ve ebeveynin hesabı arasında bir onaylama gerçekleşmesi gerekiyor. Çocuğun hesabından gelen onay ile ebeveyne bazı imkanlar sunulacak. Bu özellik sayesinde ebeveynler çocuklarının Instagram’da kaç saat vakit geçirdiğini görüp kısıtlama getirebilecek. Çocuğun takip ve takipçi listesi ebeveynlerin eline geçecek. Şikâyet edilen kullanıcıları da görebilecekler.

Sanal gerçeklik dünyasına da ebeveyn kısıtlaması geldi

Ebeveynler, sahip olacakları yetkiler sayesinde sanal gerçeklik ekipmanlarını çocukları için erişilemez hale getirebilecekler. Ayrıca çocuklar için filtre sistemi de sanal gerçeklik ekipmanlarına gelecek. Bu sayede çocuklar, sanal gerçeklik dünyasında her istediğine ulaşmakta zorlanacaklar.

Instagram

Instagram, fotoğraf ve videoları ücretsiz olarak paylaşmanızı sağlayan bir sosyal medya uygulamasıdır. Kullanıcılar uygulamaya kaliteli ve hızlı bir şekilde medya yükleyebilir. Filtreler, hashtag'ler ve coğrafi etiketleme, medyayı geliştirmek için ekstra olarak kullanılabilir. Gönderiler genel veya önceden onaylanmış takipçilerle paylaşılabilir. Kullanıcılar trend olan içerikleri görüntüleyebilir ve diğer kullanıcıların içeriğine de göz atabilir.

Keşfet