Her Yerde Güneş Açtı Vatandaş Sevindi! Güneşli Havaya aldanmayın, Meteoroloji ise Fırtınalı Günler İçin Uyardı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, vatandaşları ülkenin kuzey, iç ve batı kesimlerinde kuvvetli rüzgar ve fırtınalara karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. Açıklamaya göre, kuvvetli rüzgar, çatı uçuşması, ağaç devrilmesi, soba ve doğalgaz zehirlenmesinden gibi sorunlara karşı vatandaşların dikkatli olması gerekiyor…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Her Yerde Güneş Açtı Vatandaş Sevindi! Güneşli Havaya aldanmayın, Meteoroloji ise Fırtınalı Günler İçin Uyardı!

Meteoroloji, "En son tahminlere göre kuzey, iç ve batı kesimlerde güney ve güneybatıdan kuvvetli rüzgar (40-60 km/sa), Marmara bölgesinde kısa süreli fırtına (50-80 km/sa), Marmara, İç Ege, İç Anadolu ile Batı ve Orta Karadeniz'de batı ve güneybatıdan, Doğu Karadeniz'de batı ve kuzeybatıda fırtına (60-90 km/sa) yaşanacak. Şiddetli rüzgarlar nedeniyle ulaşım sorunları, çatı uçuşması, ağaç devrilmesi, soba ve doğalgaz zehirlenmesi, toz üfleme gibi olumsuz olaylardan kaçınılmalıdır” diye açıklama yaptı.

Alınması gereken tedbirler

Meteorolojiye göre vatandaşların fırtınaya karşı bazı önlemler almaları gerekiyor. Meteoroloji, "Merdivenler, bahçe mobilyaları veya pencereleri ve camları kırabilecek herhangi serbest nesneleri emniyete alın. Kapıları ve pencereleri, özellikle evin rüzgara bakan tarafındakileri ve garaj kapıları gibi büyük kapıları kapatın ve mutlaka güvenli bir şekilde sabitleyin. Vatandaşlar eğer araçları varsa mutlaka garaja park etmeli, aksi takdirde binalardan, ağaçlardan, duvarlardan ve çitlerden araçları uzak tutmalı” dedi. Meteoroloji baca gazı zehirlenmesini önlemenin bazı yollarını da açıkladı. Yapılan açıklamada, "Yatmadan önce yanan sobalar tamamen söndürülmeli, yanmış, yarı yanmış kömür ve odun gibi maddeler uzaklaştırılmalıdır. Güneybatı fırtınaları gibi hava sirkülasyonunun uygun olmadığı koşullarda sobalar yakılmamalıdır. Kömür ve uygun sobalarda tutuşturma işlemi için malzeme kullanılmalıdır. Kömür tamamen tutuşana kadar soba uyutulmamalıdır” denildi.

Zehirlenmemek için yapılması gerekenler

Meteoroloji konu ile alakalı, "Karbonmonoksit gazından etkilenen kişiyi temiz havaya taşıyın. Mümkünse hastaya oksijen gazı verin. Gerekli tıbbi bakım için hastane veya sağlık merkezini arayın. Gazdan etkilenen kişi nefes almıyorsa, yardım gelene kadar suni teneffüs sağlayın. Karbon monoksit gazının bulunduğu odayı havalandırın. Pencereleri ve kapıları açarak gazdan etkilenen alana temiz hava girmesine izin verin” dedi.

Keşfet