Halepçe Katliamı Tam 34 Sene Önce Yapıldı! Fakat Neden Yapıldı? Bu Katliamı Kim Yaptı? Kaç Kişi Hayatını Kaybetti?

Halepçe katliamı bugün internette en çok araştırılan konulardan biri. Bugün trajik olayın 34. yıl dönümü. Peki Halepçe Katliamı nedir? Neden gerçekleştirildi? Halepçe'deki trajediden kim sorumluydu? Öldürülen toplam insan sayısı ne kadardı? Tüm bu sorular vatandaşların fazlasıyla dikkatini çekiyor. Konuyla ilgili daha fazla bilgiye ve tüm merak edilen detaylara en ince ayrıntısına kadar haberimizden ulaşabilirsiniz…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Halepçe Katliamı Tam 34 Sene Önce Yapıldı! Fakat Neden Yapıldı? Bu Katliamı Kim Yaptı? Kaç Kişi Hayatını Kaybetti?

Halepçe katliamı tam tamına 34 yıl önce yaşandı

Halepçe'deki katliam 34 yıl önce gerçekleşti. Şehirdeki ayaklanmayı bastırmak için o gün zehirli gaz saldırısı düzenlendi. Bu felaket birçok insanın ölümüyle sonuçlandı. Halepçe Katliamı tam olarak nedir? Neden gerçekleştirildi? Halepçe'deki trajediden kim sorumluydu? Öldürülen toplam insan sayısı ne kadardı? Tüm bu sorular 34. Yıl dönümü nedeniyle fazlasıyla merak edilmekte.

Halepçe katliamı nedir?

Halepçe Katliamı İran-Irak Savaşı sırasında yaşandı. Saddam Hüseyin'in kuzey Irak'ta El Enfal Operasyonu olarak bilinen isyanı bastırma girişiminin bir parçası olarak 1986-1988 yıllarında gerçekleşen Halepçe katliamı, şehre yapılan bir zehirli gaz saldırısıydı.

halepce.png

Halepçe katliamı hangi sebeple yapıldı?

Irak Ordusu Kuzey Cephesi Komutanı Korgeneral Ali Hasan el-Mecid el-Tikriti, Saddam Hüseyin tarafından İran ordusunun ilerlemesini engellemek için zehirli gaz bombaları kullanma emri verdi. 16 Mart 1988'de bir olay meydana geldi. Ölümcül gaz bombaları taşıyan sekiz MiG-23 uçağı Halepçe kasabasını bombaladı. Trajedide 5.000 kişinin öldüğü ve 7.000'den fazla kişinin yaralandığı tahmin ediliyordu, ancak daha sonra Irak Savaşı'ndan sonra bölgeye gelen yabancılar nedeniyle sayının çok daha yüksek olduğu keşfedildi. Birleşmiş Milletler, saldırıda hardal gazı ve bilinmeyen bir tür sinir gazı kullanıldığını ortaya çıkaran tıbbi araştırmalar yaptırdı.

Halepçe katliamını kim yaptı?

Saddam Hüseyin, İran ordusunun ilerleyişini durdurmak için Irak Ordusu Kuzey Cephesi Komutanı Korgeneral Ali Hasan el-Mecid el-Tikriti'ye Halepçe katliamı emrini verdi.

Peki bu katliamda kaç kişi öldü?

Halepçe katliamı sonucunda 3.200 ila 5.000 kişi öldü ve 10.000 ila 7.000 sivil ise yaralandı.

halepce1-kopya.jpg​​​​​​​

Ali Hasan el-Mecid kimdir?

Ali Hasan el-Mecid, Saddam Hüseyin'in kuzenidir. 1988 Halepçe Katliamı sırasında kullanılmasını emrettiği kimyasal silahlardan dolayı Kimyasal Ali olarak adlandırılmıştır. 1990-1991 yılları arasında Irak'ın ele geçirdiği Kuveyt'ten de sorumluydu.

Keşfet