Göztepe’nin Efsane Oyuncusu ve Teknik Direktörü Buldozer Lakaplı Fevzi Zemzem Hayatını Kaybetti!

Eski teknik direktör ve Göztepe’nin efsane futbolcusu Fevzi Zemzem vefat etti. Göztepe kulübü efsanesi için açıklama yaparken, Göztepe taraftarları yasa boğuldu…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Göztepe’nin Efsane Oyuncusu ve Teknik Direktörü Buldozer Lakaplı Fevzi Zemzem Hayatını Kaybetti!

Göztepe kulübü açıklama yaptı

Kulüpten yapılan resmi açıklamada, "Türk futbolunun değerli futbolcusu ve kulübümüzün bir efsanesi olan Fevzi Zemzem'i kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Cenaze ile ilgili detaylar netleştiğinde camiamız ila paylaşılacaktır. Türk futbolunun ve tüm camiamızın başı sağ olsun" denildi. Buldozer lakaplı Fevzi Zemzem, 1959 yılında Göztepe'de futbola başladı ve 80 yaşında hayatını kaybetti.

Efsaneye son bakış

Fevzi Zemzem 4 Temmuz 1941'de Hatay’ın İskenderun ilçesinde dünyaya geldi. Futbola çocuk yaşta başlayan Zemzem, Bursa'da askerlik görevi sırasında, Bursa Havagücü askeri takımında forma giydi. Bu arada askerlik hizmetinin ardından Göztepe’nin kulüp yöneticileri tarafından fark edilen Zemzem, sarı-kırmızılı takıma transfer oldu. Güçlü yapısı nedeniyle ona 'buldozer' lakabı verildi. 11 yıl sarı-kırmızılı formayı giyen ve 144 gol atan Zemzem, camianın efsane isimlerinden biridir. Göztepe ile iki Türkiye Kupası ve bir Cumhurbaşkanlığı Kupası kazanan Fevzi Zemzem, 19 golle 1967-1968 sezonunun gol kralı olmuştu. Fevzi Zemzem, 1968-1969'da Göztepe'nin o zamanlar Fuar Şehirleri Kupası olarak bilinen şimdiki UEFA Avrupa Ligi'nde yarı finale yükselmesinde kilit rol oynadı. Fevzi Zemzem Milli Takım formasıyla 18 maçta forma giydi ve altı gol kaydetti. Çeşitli kulüplerde teknik direktörlük yapan Zemzem, 4 farklı dönemde Göztepe'nin teknik direktörlüğünü yapmıştı.

Teknik Direktörlük kariyeri

1974 yılında futbolu bırakan Fevzi Zemzem, 1976-1997 yılları arasında Göztepe, Orduspor, Samsunspor, Diyarbakırspor, Alanyaspor, Mersin İdman Yurdu ve Yeni Nazillispor'da teknik direktörlük yaptı. 1978-79 sezonunda çalıştırdığı Orduspor, ligi dördüncü sırada tamamladı ve sonraki sezon tarihinde ilk kez Avrupa kupalarında mücadele etti. Bu, Buldozer lakaplı Fevzi Zemzem’in teknik direktörlük kariyerindeki en büyük başarısı oldu. Bunun dışında bir diğer başarısı ise 1985-86 sezonunda Diyarbakırspor'un 1. Lig'e yükseltmesiydi.

Fevzi Zemzem’in oynadığı takımlar

1960-1961 sezonu Çukurova İdman yurdu

1961-1973 sezonu Göztepe

1973-1974 sezonu İskenderunspor

Keşfet