Barcelona Başkanı Laporta Galatasaray Lisesini Gezdi!

Barcelona Başkanı Joan Laporta, rövanş maçı öncesi Burak Elmas ile birlikte Galatasaray Lisesi'ni ziyaret etti. Burak Elmas ve Galatasaray Lisesi Müdürü Murat Develioğlu'nun liseyi ziyareti sırasında Laporta'ya Galatasaray Spor Kulübü'nün kurulduğu sınıf, kütüphane ve konferans salonu gösterildi. Tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Barcelona Başkanı Laporta Galatasaray Lisesini Gezdi!

“Kulübümüzün tarihini anlattık”

Çocuklarla kısa sohbetler yapan Barcelona Başkanı Laporta, kulübün kuruluş hikayesinin başladığı sınıfı gezerken çocuklarla fotoğraf da çektirdi. Burak Elmas ve lise müdürü Murat Develioğlu Laporta'ya plaket verirken, Laporta da Burak Elmas'a plaket verdi. Laporta ve Burak Elmas, daha sonra Galatasaray Lisesi'nin tam karşısında bulunan Galatasaray Müzesi'ne gitti. Müze ziyaretinin ardından iki başkan, Galatasaray Lisesi ve Boğaz manzarası eşliğinde Türk kahvesi içti. Burak Elmas, Laporta'nın ziyaretiyle ilgili olarak, "Barselona'da konuşurken kendisine Galatasaray'ın tarihini anlattık. O da bunun üstüne lisemizi ziyaret etmek istediğini söyledi. Kulübümüzün tarihini anlattık” dedi.

62331bfe1655733974a96a36.jpg

“Galatasaray bir kulüpten daha fazlası”

Laporta ise ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Muhteşem bir mekan. Tarihi açıdan önemli bir eğitim kurumuna geldik. Barselona'da konuşurken Burak başkan bizim sloganımızı kullanıp Galatasaray bir kulüpten daha fazlası demişti ve liseyi anlatmıştı. Bu muhteşem yeri ziyaret etmek ve tarihi hakkında daha fazla şey öğrenmek için can atıyordum” dedi.

62331e9286b2470804a1eb90.webp

Galatasaray Lisesi

Galatasaray Lisesi, İstanbul'un Beyoğlu semtinde, Galatasaray semtinde bulunan bir lisedir. Türkiye'nin en eski eğitim kurumlarından biri olan okul, Fransızca eğitimi veriyor. Cumhuriyet hareketlerine uygun olarak kurum, 1927 yılında Galatasaray Lisesi adı altında eğitime başlamıştır. Teneffüslerde Fransızca konuşma zorunluluğu kaldırılmış, genel kültür dersleri artık Türkçe olarak okutulmaktadır. 1965 yılında okula kayıt yaptıran kız öğrenciler için Feriye Sarayları açılmıştır. Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle, 1968 yılında lisenin 100. yılı vesilesiyle Mekteb-i Sultanî'yi ziyaret etmiştir. 1975 yılında ise kurum Anadolu Lisesi olarak belirlenmiş, ortaokul ve lise eğitim süresi sekiz yıla çıkarılmıştır. İlkokul ve üniversite eğitimini kapsayan Galatasaray Eğitim ve Öğretim Kurumu (GEÖK), 14 Nisan 1992 tarihinde Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand ile 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal arasında imzalanan bir belgeyle tasdiklenmiştir.

Keşfet