Google'a, 93 milyon dolarlık izinsiz kullanıcı verisi toplama cezası

Kaliforniya Adalet Bakanlığı tarafından yürütülen uzun soluklu bir soruşturma, Google'ın konum verilerini toplarken, depolarken ve kullanırken kullanıcıları kandırdığını ortaya çıkardı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Google'a, 93 milyon dolarlık izinsiz kullanıcı verisi toplama cezası

Kaliforniya Başsavcısı Rob Bonta Perşembe günü Google ile 93 milyon dolarlık bir anlaşma yapıldığını duyurdu ve teknoloji devinin kullanıcıların konum verilerini bilgilendirilmiş onay olmadan topladığında eyalet tüketici koruma yasalarını ihlal ettiği iddialarını çözdü.

Kaliforniya Adalet Bakanlığı tarafından yürütülen çok yıllı bir soruşturma, Google'ın tüketici profili oluşturma ve reklamcılık amacıyla konum verilerini topladığı, sakladığı ve kullandığı sırada kullanıcıları kandırdığını ortaya çıkardı.

Bonta, "Soruşturmamız, Google'ın kullanıcılarına bir şey söylediğini ortaya çıkardı - vazgeçtiklerinde artık konumlarını takip etmeyeceğini - ancak tam tersini yapıyor ve kendi ticari kazancı için kullanıcılarının hareketlerini izlemeye devam ediyordu" dedi. "Bu kabul edilemez ve bugünkü anlaşmayla Google'ı sorumlu tutuyoruz."

Google, Kaliforniya eyaletine 93 milyon dolar ceza ödemenin yanı sıra, konum verilerinin ne zaman toplandığı ve ne için kullanıldığı konusunda kullanıcılara karşı daha şeffaf olmayı kabul etti.

Google artık Google hesaplarında konum geçmişi veya web ve uygulama etkinliği etkin olan kullanıcılara açılır pencere bildirimleri yayınlamak zorunda olacak. Uyarılar, konum bilgilerinin toplanıp toplanmadığını açıklamalı ve kullanıcılara her bir ayarı nasıl devre dışı bırakacakları, ayarlar tarafından toplanan verileri nasıl silecekleri ve veri saklama sınırlarını nasıl belirleyecekleri konusunda talimat vermelidir.

Google sözcüsü José Castañeda, "Son yıllarda yaptığımız iyileştirmelerle tutarlı olarak, yıllar önce değiştirdiğimiz eski ürün politikalarına dayanan bu sorunu çözdük" dedi.

Eyaletin şikayetine göre Google 2022 yılında 280 milyar doların üzerinde gelir elde etti ve bunun 220 milyar doları sadece reklamlardan geldi. Reklam stratejisinin "kritik bir özelliği", kullanıcıları yaşadıkları ve ziyaret ettikleri bölgelerde tam olarak hedeflemek için konum tabanlı reklamcılığı kullanmaktır.

Şikayette, "Google, kullanıcılara doğrudan konumlarına dayalı olarak reklam vermenin yanı sıra, kullanıcılara hangi reklamların gösterileceğini belirleyebilecek davranışsal profiller oluşturmak için konum verilerini de kullanıyor" deniyor.

Bonta'nın ofisi, Google'ın kullanıcıların verilerini izinsiz toplamak için onları çeşitli şekillerde kandırdığını söyledi: Kullanıcılara konum verilerinin toplanmasını devre dışı bırakabileceklerini söyleyerek yalan söyleyen şirket, gerçekte kullanıcıların konum verilerini başka yollarla toplamaya ve saklamaya devam etti - kullanıcılar hesap ayarlarında konum geçmişini kapatmış olsalar bile.

Google ayrıca kullanıcıları, konumlarını hedef alan reklamlardan vazgeçebilecekleri konusunda da aldattı.

"Birçok kullanıcı Google'ın konum geçmişi ve web ve uygulama etkinliği ayarlarını bilmiyordu veya anlamıyordu, ancak Google'ın aldatıcı açıklamaları nedeniyle farkında olmadan bunları etkinleştirdi ve böylece Google'ın kesin konumlarını izlemesine izin verdi. Buna ek olarak, Google, kullanıcılar reklam kişiselleştirmeyi devre dışı bıraktığında, bu kullanıcılara reklamları hedeflemek için kullanıcının konumunu kullanmayı bırakacağını, ancak aslında bunu yapmaya devam ettiğini yanlış beyan etmiştir."

Google, konum geçmişi yardım sayfasında, konum geçmişini kapatmanın konum verisi toplamayı durdurduğuna dair "açık ve doğrudan" yanlış bir beyanda bulundu.

Yardım sayfasındaki mesaj şöyle: "Konum geçmişini istediğiniz zaman kapatabilirsiniz. Konum geçmişi kapalıyken, gittiğiniz yerler artık depolanmaz. Google hesabınız için kapattığınızda, bu Google hesabıyla ilişkili tüm cihazlar için de kapatılmış olur."

Şikayete göre bu ifade "belirsizliğe yer bırakmıyordu". Ancak bu bir yalandı: "Bir kullanıcı konum geçmişini kapattığında bile Google, kullanıcının web ve uygulama etkinliği de dahil olmak üzere diğer kaynaklar aracılığıyla kullanıcının konum verilerini toplamaya ve depolamaya devam etti."

Şikayet devam ediyor: "Konum geçmişi yardım sayfası ifadesi de yanlıştır çünkü bir kullanıcı konum geçmişini kapattıktan sonra bile, Google kullanıcı için önceden toplanan konum geçmişi verilerini silmeyecek, ancak coğrafi hedefli reklamlar sunmak için verileri hem depolamaya hem de kullanmaya devam edecektir."

Uzlaşma şartları uyarınca Google'ın kullanıcılara "Konum Teknolojileri" web sayfası aracılığıyla topladığı konum verileri ve bunların nasıl kullanıldığı hakkında ayrıntılı bilgi vermesi; kullanıcılara konum bilgilerinin kişiselleştirilmiş reklamlar için kullanılabileceğini söylemesi; reklam hedefleme profilleri oluşturmak için konum geçmişlerini kullanmadan önce kullanıcıları uyarması; ve gizlilik üzerinde önemli bir etkisi olacak konum belirleme ve reklam kişiselleştirme açıklamalarında yapılacak tüm önemli değişiklikler için Google'ın dahili Gizlilik Çalışma Grubu'ndan inceleme ve belge onayı alması gerekiyor.

Google'ın ihtiyati tedbir kararının şartlarına uymak için 180 günü bulunmaktadır.

Keşfet