Google, Bazı İçeriklere Erişim İçin Kimlik İsteyecek!

Youtube’da bazı içeriklere hassas içerikli gibi etiketler eklense de aile denetimi yeterli olmayan çocukların karşılaştığı içerikler psikolojilerinde olumsuz etkilere sebep oluyor. Google bu durumun önüne geçebilmek adına bazı içeriklere erişim için bir ülkede yaş kısıtlaması özelliği getiriyor…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Google, Bazı İçeriklere Erişim İçin Kimlik İsteyecek!

Google içerik kısıtlamalarında yeni bir adım attı

Yeni neslin internet kullanımındaki becerisini ve isteğini hepimiz biliyoruz. Youtube’da zaman geçirirken karşılarına çıkan içeriklerin denetimini sağlamak ne yazık ki her zaman için mümkün olmuyor. Google bu durum için uzun yıllardan beri hassas içerik ya da çocuklar için gibi etiketler kullanarak önemler almaya çalışıyor. Bu gibi önlemlere rağmen çocukları bu içeriklerden korumak için her aile aynı özeni gösteremiyor. Bu konuda harekete geçen Avustralya Hükümeti, Google hizmetlerindeki yaş kısıtlaması uygulamasını öteye taşıyacak bir karara imza attı.

Google, içeriklere erişebilmek için kimlik isteyecek

Çocukları izlememesi gereken içeriklerden uzak tutabilmesi adına Google’ın zaten aldığı önlemler var. Örneğin, yaş kısıtlaması olan videolar 18 yaş altı Google kullanıcıları tarafından görüntülenemez. Google’da giriş yapmamış kullanıcılar bu videoları izleyemez, videolra erişemez. Bunlar hatrı sayılır önlemler olsa da çocuklar kayıt aşamasında girdiği bilgilerle Google’ ı saf dışı bırakabiliyor. Bunu yapamayanlar da büyüklerin hesaplarına erişebiliyor ve izlememesi gereken videoları izleyebiliyorlar. Avusturalya Hükümeti’nin kararı ise ciddi bir kısıtlamaya geçilmesini sağlayacak.

İşte kısıtlamanın ayrıntıları

Avusturalya’da yaş sınırlaması olan bir videoyu izlemek isterseniz Google sizden kimliğinizin fotoğrafını isteyecek. Eğer kimlik kartınızdaki yaş Google’a girdiğiniz bilgilerle uyuşuyor ve 17 yaşın üzerindeyseniz videoyu izleyebileceksiniz. Bu doğrulama gerçekleşmeden içeriğe ulaşamayacaksınız. Sadece Avusturalya’da geçerli bu karar önümüzdeki ay yürürlüğe girecek. Çocukların ruh sağlığını korumak amaçlı alınan bu karar uygulanmaya başladıktan sonra etkisini kısa zamanda gösterecektir.

Google

Google, internet araması, çevrimiçi bilgi yayma, reklam teknolojisi ve arama motorlarında uzmanlaşmış, Amerika Birleşik Devletleri merkezli Uluslararası bir firmadır. İnternet tabanlı ürünler ve hizmetler üretir. Ayrıca ek olarak da bunlara ev sahipliği yapar. Parasının çoğunu, eski adıyla AdWords olarak bilinen Google Ads programından elde eder.

Keşfet