Erken Emeklilikte 15 Yıl Formülü Açıklaması Geldi

Erken emekli olmak herkesin hayali. Bu sebeple hükümet kanadından gelen haberler ile birlikte nasıl emekli olurum sorusuna yanıt aranırken emeklilikte yaşa takılanların arayışları da yeni bir düzenleme olup olmadığı üzerine. Emeklilikle ilgili yapılan son açıklamalar kişilerin 15 yıl çalışarak emekli olabileceği yönünde. Emeklilikte hesaplanan formül içerisinde de yaş, prim gün sayısı ve sigortalı olma süresi gibi hususlar bulunuyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Erken Emeklilikte 15 Yıl Formülü Açıklaması Geldi

15 Yıl Çalışanlar Erken Emekli Olacaklar

Erken emekli olabilmek için arayış içerisinde olan çalışanlar nasıl emekli olurum sorusuna yanıt arıyor. Bu anlamda da yeni düzenleme ve yasal zeminin hazırlanıp hazırlanmadığı aramalarda geçiyor. Özellikle 1999 yılı ve öncesinde sigortalı olanların erken emeklilik için neler gerektiğini araştırıyor olması hükümet kanadından yapılan açıklamalar nedeniyle artarak devam ediyor. Sigorta başlangıcından itibaren 15 yıllık çalışma süresi, 3600 prim gününü tamamlayanlar teknik olarak emekliliğe hak kazanıyor. Bu çerçevede 8 Eylül 1999 miad olarak gösteriliyor.

62355e8ded13441560e23f13.jpg

3600 Prim Günü Yatanlar Emekli oluyor

8 Eylül 1999 yılı öncesinde çalışmaya başlayan ve 15 yıllık çalışma hizmetini tamamlayan kişiler toplamda 3 bin 600 prim gününün ödenmesi ile emeli olmaya hak kazanıyor. Ancak son yasaya göre emekli olabilmek için yaş sınırlaması ile emekli olamayanlar emeklilikte yaşa takılanlara çıkarılacak yeni yasayı bekliyor. 99 öncesi sigortalı olanlar şartları taşıyor olması halinde kadınlar 50 yaşında erkeklerde 55 yaşında emekli olacak.

14002773-728xauto.webpErken Emeklilikte Memurlar Faydalanıyor mu?

Emeklilik tarihini öne çekmek ve erken emekli olabilmek için yapılan açıklamalarda Eylül 1999 tarihi öncesinde sigortalı olanların 15 yıllık süreci tamamlamaları ve toplamda da 3 bin 600 prim gününü ödemeleri halinde emekliliğe hak kazanacağı yönünde oldu. Bu süreleri tamamlayanlar ayrıca kıdem tazminatlarını da talep edebiliyorlar. Mayıs 2002 tarihinde 15 yıllık sigortasını dolduran kadınlar 50 erkeklerde 55 yaşında emekli olmaya hak kazanabiliyor.

Çalışma süresinde kamu çalışanları da aynı haklardan faydalanıyor. 15 yılını hizmette tamamlayan memurlar da aynı zamanda sakatlıkları ile görev alamadıkları durumlarda malülen emeklilik için başvuru yapma imkanlarına sahip.

Keşfet