Emekli Maaşları Artıyor! SGK’ya Bildirenler Daha Yüksek Emekli Aylığı Alacak!

Emekli maaşları ile ilgili şok detaylar geldi. Maaşlar artıyor. Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi gerekmektedir. Bunun bir sonucu olarak birçok kişinin maaşları büyük ölçüde artacak. SGK'ya bildirilmediği takdirde kişinin emekli maaşına zam yapılmayacak. Pek çok insan, büyük bir emekli maaşı alarak emeklilikte yaşam kalitelerini korumak istiyor. Ancak günümüz ekonomisinde tek bir iş yapmak, geçiminizi sağlamak için yeterli olmayabilir. Detaylar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Emekli Maaşları Artıyor! SGK’ya Bildirenler Daha Yüksek Emekli Aylığı Alacak!

Emekli maaşı gelirin büyüklüğüne göre değişiyor

Emekli maaşı belirlenirken, kişinin tüm çalışma hayatı boyunca SGK'ya bildirdiği prime esas kazançları dikkate alınır. Sonuç olarak, gelir ne kadar fazlaysa, emekli maaşı da o kadar büyük olur. Maaşı iki yerde bildirilen sigortalının emekli maaşı da aynı şekilde olumlu etkilenir. Emekli maaşı hesaplanırken yüksek miktarda prim ödenmesiyle de emekli maaşı artırılır. Ancak SGK primleri, pek çok kişinin hatırı sayılır maaşlar almasına rağmen asgari ücretin üzerinde ödenmektedir. Çalışanlar, SGK prim ödemelerini takip etmeli ve eksik ödemeleri işverenlerine bildirmelidir. Aksi takdirde asgari ücretin üzerinde ödenen prim, emekli maaşının düşmesine neden olabilir.

Kazanca etki ediyor

SGK kanununda bir ay 30 gün, bir yıl ise 360 ​​gün olarak sayılıyor. Sonuç olarak, priminizi kaç işyerine öderseniz ödeyin, bir ay 30 gün üzerinden hesaplanır ve prim gününüz 30 gün olarak artar.

Peki aylık nasıl belirleniyor?

Kişinin tüm çalışma hayatı boyunca SGK'ya bildirdiği prime esas kazançları aylık belirlenirken dikkate alınır. Sonuç olarak, gelir ne kadar fazlaysa, emekli maaşı da o kadar büyük olur. Yani maaşı iki farklı yerden bildirilen sigortalının emekli maaşı da aynı şekilde olumlu etkilenir.

Yüksek prim işe yarıyor mu?

Genel olarak, çalışanların sahip olduğu endişelerden biri, çok fazla prim günü olmasının maaşlarını etkileyip etkilemeyeceğidir. Emekli maaşı hesaplanırken çok fazla prim günü yerine yüksek kazanç tercih edilir. Sonuç olarak, asgari ücretli bir kişinin, 7000 günlük alacağı, yüksek maaşlı bir kişinin 5000 günlük alacağından daha düşük olabilir. Bunun sonucunda zaman zaman daha çok günüm var ama emekli maaşım daha düşük gibi tepkiler ortaya çıkıyor. Bu durumda kazancı göz önünde bulundurmalısınız.

Keşfet