Elazığ’da Türkiye’nin En Büyük Madem Ocağı Bulundu! Vatandaşlar Çok Mutlu!

Türkiye'nin en büyük maden ocağının bulunduğu ilçede vatandaşlar sevinçten havalara uçtu. Tüm merak ettiğiniz detayları en ince ayrıntısıyla haberimizde bulabilirsiniz…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Elazığ’da Türkiye’nin En Büyük Madem Ocağı Bulundu! Vatandaşlar Çok Mutlu!

Elazığ'da yapılan araştırmalar ve arazi çalışmaları sırasında Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), cumhuriyet tarihinin en büyük maden rezervini keşfetti. Tahminlere göre, keşfedilen maden rezervlerinin tüm piyasa değeri milyarlarca dolar.

Kurtuluş Savaşı sırasında Türkiye’nin mermi ihtiyacını karşılayan maden bölgesi

MTA, yaklaşık bir yıldır faaliyet gösterdiği Elazığ'da önemli maden rezervlerine ulaştı. Maden, Sağrılı köyü, Kısabekir ve Seterli'de bulunan rezervlerin ülkeye önemli katkılar sağlayacağı tahmin ediliyor. Bölgede bakırın yanı sıra altın, çinko, kobalt ve çeşitli madenler ile Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük maden rezervleri bulunmaktadır. Vatandaşlar, Kurtuluş Savaşı sırasında Türkiye'nin ihtiyacı olan mermi ihtiyacını karşılayan Maden bölgesinde yeni rezervlerin bulunmasından büyük mutluluk duydular.

elazig2.jpg

“Bu bölge Cumhuriyetin en büyük bakır rezerv alanıdır"

İlçe sakinlerinden Ramazan Sekmen, "Bu bölge Cumhuriyetin en büyük bakır rezerv alanıdır" dedi Sekmen, "Özel firmalar, maden rezervi aramayıp sadece üst kalıntıları temizleyerek ilçemizi tarihe gömdüler. İncelemeler sonucunda ilçemizde Türkiye Cumhuriyeti'nin yüzyıllardır en büyük bakır madenciliği yatakları tespit edilmiştir. Bu bizleri ve ilçemizi çok sevindirdi. Yakın zamana kadar bu saha Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük bakır rezerv sahası olmuştur. Keşfedilen maden rezervleri ülkemiz için son derece faydalı olacaktır. Şu anda Türkiye'nin mevcut dış borcuna katkı sağlayan 20-30 milyar dolarlık rezervden söz ediliyor” diye ekledi.

aw556070-09-homk-jpg.webp

“Bu rezervin ne kadar büyük olduğunu tüm dünya biliyor”

Murat Demir, keşfedilen yataklardan duyduğu mutluluğu dile getirerek, "Tabii ki ülkemiz ve memleketimiz için gurur verici bir an. Yeni keşfedilen maden sadece bakır için değil. Uzun yıllar boyunca bu konum bakır işinde en cazip yerlerden biri olmuştur. Mevcut iş sayısı artacak” dedi. Mustafa Taşdemir ise, Maden bölgesindeki üreticilerin bir araya geldiğini iddia ederek, "Bu rezervin ne kadar büyük olduğunu tüm dünya biliyor, bir zamanlar dünyanın en büyük beşinci fabrikasıydı" dedi. “Maden ilçemiz şu anda nüfus kaybediyor” diye ekledi

Keşfet