Ekim dolunayını, meteor yağmurlarını, Kuzey Teksas’taki Merkür’ü ne zaman görüyorsunuz – NBC 5 Dallas-Fort Worth

Ekim ayı boyunca Kuzey Teksas üzerinde gece gökyüzünde görülecek gök olaylarının sıkıntısı yoktur.Hava izin verdiği sürece dikkat edilmesi gerekenlerin bir listesi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Ekim dolunayını, meteor yağmurlarını, Kuzey Teksas’taki Merkür’ü ne zaman görüyorsunuz – NBC 5 Dallas-Fort Worth

Uluslararası Uzay İstasyonunu izleyin

Uluslararası Uzay İstasyonu bu ay Kuzey Teksas semalarında uçacak. Gökyüzünde hızlı hareket eden bir yıldız olarak görünecek.

Uluslararası Uzay İstasyonu, Dünya’nın ekvatoruna 51.6 derecelik bir yörünge eğimi ile saatte 17.150 mil hızla seyahat ediyor. İstasyon, her 90 dakikada bir dünyayı dolaşıyor. Dünya’nın yaklaşık 250 mil üzerinde yörüngede dönüyor.

Draconide Meteor yağmuru

Ejderha meteor yağmuru 8 Ekim akşamı doruk noktasına ulaşıyor.

Bu sağanak, 21P/Giacobini-Zinner adlı 1.2 mil genişliğindeki periyodik kuyruklu yıldızın döktüğü enkazdan Dünya’nın geçişinden kaynaklanır. En son 2018’de güneş etrafında başka bir yolculuktan sağ çıktı ve 2024’te bir dönüş yolculuğu yapması bekleniyor.

Tam Avcı Ay

Ekim’de bir avcının ayı var. Adını, insanların kış için mağaza inşa etmek istediği yılın bu zamanı için Yerli Amerikalılardan almıştır. Don mevsiminin başlamasıyla birlikte donan ay ve buzlu ay olarak da adlandırılır.

Bu ayın en büyük dolunayı 9 Ekim’de saat 15:54’te olacak. Onunla birkaç gün önce ve sonra görüşebilirsin.

Orionids’ten meteor yağmuru

İdeal koşullar altında her saat 25’e kadar meteorun görülebildiği 20 ve 21 Ekim akşamları zirve yapacak ve en iyi manzaralar 21’inde gün doğumundan önceki saatlerde olacak.

Çoğu meteor akşam gökyüzünün herhangi bir noktasından görülebilir.

yeni Ay

Ay sonunda yeni ay, 25 Ekim saat 05:48’de doruk noktasına ulaşacak. Bu olay birçok yıldızın ay ışığında kesintisiz olarak parlamasını sağlar. Teleskopunuz varsa, bu aynı zamanda gece gökyüzünde daha sönük galaksilerin bazılarını ve diğer gök cisimlerini görmek için de harika bir fırsattır.

En iyi görüntüleme için şehir ışıklarından uzak durun.

Keşfet