Bakanlık Son Tarihi Verdi! Ehliyetleri Yenilemek İçin Son Şans!

Sürücülerin yeni bir tip ehliyet kartına geçme fırsatı penceresi hızla kapanıyor. İçişleri Bakanlığı, vatandaşlara yeni tip kartlar çıkarmaları için bir son tarih belirledi. Bu tarihe kadar ehliyetlerini güncellemeyen vatandaşlar ağır cezalarla karşı karşıya kalacak. Tüm detaylar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Bakanlık Son Tarihi Verdi! Ehliyetleri Yenilemek İçin Son Şans!

Ehliyet yenileme süreci 31 Aralık 2022’ye kadar uzatıldı

Yeni kimlik kartı uygulamasının ardından yeni ehliyet kart sistemine geçilmesiyle birlikte eski ehliyetlerin değiştirilmesi prosedürü daha da ön plana çıktı. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre 1 Ocak 2016'da başlayan ehliyet yenileme süreci 31 Aralık 2022'ye kadar uzatılacak. Sonuç olarak, eski tip ehliyet kartlarına sahip kişilerin ceza almaması için yıl sonundan eski tip ehliyetleri güncellemeleri gerekiyor.

5e3bf53adbafd.jpg

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü açıklama yaptı

Eski tip ehliyet kartlarının değişim süresi kısalırken, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü de uyarılarda bulunmaya başladı. Müdürlük, "1 Ocak 2016'da başlayan mevzuatla ülkemiz genelinde eski tip ehliyet kartlarının yenilenme süreci 31 Aralık 2022'de sona erecek. Eski tip ehliyet kartına sahip olan vatandaşlarımızın, belgelerini yenilemek için öngörülen sürenin sonuna kadar ALO 199 Çağrı Merkezi üzerinden Nüfus Müdürlüklerinden randevu almaları gerekmektedir” dedi. Kurumun resmi internet sitesinde yayınlanan bu duyuru, vatandaşlara SMS ile de yollanmaya başlandı.

Ehliyet yenileme randevusu nasıl alınır?

Yeni tip ehliyetin tanıtılmasından bu yana vatandaşlar için son tarih sürekli olarak ertelendi. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan son açıklamada, son başvuru tarihinin 31 Aralık 2022 olarak belirlendiği belirtildi. Vatandaşlar bu tarihe kadar mevcut ehliyet kartlarını kullanmaya devam edebilirler ancak ALO 199 hattını arayarak yeni kart talebinde bulunmaları gerekmektedir. Ayrıca sürücüler, yeni kimlik başvuru taleplerini doğrudan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün internet sitesi nvi.gov.tr ​​üzerinden de yapabilirler.

2022-yilinda-ehliyet-almak-ne-kadar-surmektedir.webp

2022 Ehliyet Yenileme için hangi evraklar gerekiyor?

Ehliyet yenileme işlemi için, sürücü sağlık belgesi, eski sürücü belgesi ve harç bedeli, T.C. Kimlik belgesi, biyometrik fotoğraf, kan grubunu gösteren bir belge ve Adli Sicil belgesi gerekiyor.

2022 ehliyet yenilemenin ücreti nedir?

Eski tip ehliyet kartlarının yenilenmesi için başvuru işlemleri ve gerekli evrakların yanı sıra vatandaşların ödemesi gereken harçlar da belirlendi. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, eski tip ehliyet kartlarını yeni tip kartlarla değiştirmek isteyen sürücülerin 15 lira, yeni tip ehliyet alırken kaybeden veya eski usul kartını çaldıranların ise 340 lira ödeme yapması gerekiyor.

Keşfet