Asgari Ücrete Bir Zam Daha Geliyor! Asgari Ücret 6 Bin 375 TL Olacak!

2022 yılı için asgari ücret 4.253 lira olarak belirlendi. 2021'de asgari ücret 2 bin 825 lira olarak uygulanmaktaydı. Asgari Ücret Belirleme Komisyonu'nun oturumlarının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın düzenlediği basın toplantısında açıklanan kararla asgari ücret 4 bin 253 TL olarak belirlendi. Daha sonraki artışların ardından yeni asgari ücret de vatandaşlar için yetersiz kalmaya başladı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Asgari Ücrete Bir Zam Daha Geliyor! Asgari Ücret 6 Bin 375 TL Olacak!

Elektrik, su, doğal gaz ve diğer çeşitli kalemlerin maliyetindeki artışlar vatandaşların maaşlarını resmen eritti. Vatandaş ne yapacağını şaşırmışken bomba bir açıklama geldi! Bu açıklama resmen hayrete düşürecek. Merak ettiğiniz tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz…

60cbeaa89321510890123d13.webp

Büyük zamlar geldi

Asgari ücret 4 bin 250 lirayken, gelen zamlar ile birlikte vatandaşlar sanki 2 bin 825 lira kazanıyor gibi hissettiğini belirtti. Ne yazık ki Türk Lirası'nın alım gücünün düştüğüne dair haberler gelirken, son zamlar ve henüz gelmeyen zamlar toplumu fazlasıyla olumsuz etkiliyor. Akaryakıt, temel gıda ürünleri ve demirbaş ihtiyaçların tümünün fiyatı arttı. Fakat elbette herkesin bildiği gibi son zamanlarda özellikle ayçiçek yağı fiyatları fırladı.

Temmuz ayında tekrar zam talep edildi

Sonuç olarak, işçinin asgari maaşı yetersiz kalmaya başladı. Bir kişinin temel gelir kaynağı sadece asgari ücret ise, ev kirası, aidat, elektrik faturaları, yakıt, temel ihtiyaçlar ve mutfak ihtiyaçlarını ödedikten sonra parasının biteceği iddia ediliyor. Temmuz ayında hükümete çok acil bir çağrı yapıldı ve asgari ücrete yeni zam talep edildi.

par.jpg

Asgari ücret 6 bin 375 lira olacak

Vatandaşlar bu artışlar karşısında asgari ücretin resmen eridiğini iddia ediyor ve birçok vatandaşın da gündeme getirdiği konu olan Temmuz ayında %50 zam gelmesi gerektiğini savunuyorlar. Vatandaşların taleplerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne ulaşması bekleniyor. TBMM'nin bu talebi kabul etmesi ve Temmuz ayında %50 zam yapılması halinde asgari ücret 6 bin 375 liraya kadar çıkacak.

Asgari ücret nasıl belirlenir?

Çalışan, işveren ve devletten beş temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücreti belirlemektedir. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme görevinin bir parçası olarak dört kez toplanıyor. İşveren ve işçinin yaptığı görüşmelerin ardından Komisyon, ilk görüşmeden sonra bakanlıkta son toplantısını yapar.

Keşfet