ASELSAN 2021 Yılında Elde Ettiği Gelirler İle Dikkat Çekiyor!

Son dönemde büyük bir atılım ile dikkat çeken ASELSAN, 2021 yılında cirosunu büyük oranda arttırırken, 78 farklı ülkeye teknoloji satmasıyla dikkat çekiyor. Şirket 2021 yılına ait mali durum raporunu açıkladı. Yayınlanan rapor içerisinde geçen yıla göre gelirlerinin %25 oranında artarak 20 milyar TL’ye ulaştığı aktarıldı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
ASELSAN 2021 Yılında Elde Ettiği Gelirler İle Dikkat Çekiyor!

Bu gelirle birlikte şirketin 2021 yılında toplamda 7.1 milyar TL’lik net kar elde ettiği aktarıldı. Şirketin geçen yıl satış tutarı 8.5 milyar doların üzerinde olduğu ve bu satıştan 632 milyon dolarlık Ar-Ge harcaması yaptığı da aktarıldı.

78 Ülkeye Satış Yapıldı

ASELSAN’ın bu mali raporuyla ilgili olarak genel müdür Prof. Dr. Haluk Görgün’ün değerlendirmesi de dikkat çekti. 2021 yılında 6 ülke ile daha anlaşma yapıldığı ve bu sayede toplamda teknoloji satılan ülke sayısının 78 olduğu da aktarıldı. Geçen yıl içerisinde 3300’ü yurt içinden olmak üzere toplamda 5.500’in üzerinde 1.5 milyar dolarlık sipariş alındığı aktarıldı.

Ayrıca bu yıl içerisinde toplamda 197 ürünün millileştirildiği de aktarıldı. Bu sayıda son üç yılla birlikte toplam 500 ürünün millileştirildiğini ve bu sayede ülkemize 200 milyon dolarlık bir katkı sağladığı da aktarıldı. Ülkemiz açısından savunma sanayi sektöründe ki son yıllarında ki atımlar maddi anlamda ciddi geri dönüşler sağlanmasına yardımcı oluyor. Şirketin gelecek yıllarda toplamda 1176 kişiyi işe aldığını ve bu sayede toplamda 10 bine yakın çalışan ile büyük bir merkez olarak yollarına devam ettikleri aktarıldı.

Yaptıkları işlerde sürdürülebilirlik anlamında öne çıktıklarını ve bu konuda önemli uluslararası ödüller aldıklarını da aktarıldı. Green Apple Çevre Ödüllerinde gümüş ödülü aldıklarını, Yeşil Dünya Elçisi olduklarını da belirtti.

ASELSAN uzun vadede büyümeye devam etmeyi planlıyor. Tüm yatırımlarını ve çalışmalarını buna göre yapan şirket son dönemde en önemli savunma sanayi şirketleri arasında yer almayı başardığı da görülüyor.

Keşfet