Android 14'te Uydu Mesajlaşma Özelliği Kapıda

Google'ın Android 14'e Garmin ile işbirliği yaparak iki yönlü acil durum uydu mesajlaşması özelliği eklemesi bekleniyor. Apple'ın benzer özelliğine rakip olacak bu özellik, Android kullanıcılarına fayda sağlayabilir. Uygulamanın piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Android 14'te Uydu Mesajlaşma Özelliği Kapıda

Uydu üzerinden acil SOS özelliği iPhone 14'ün temel özelliklerinden biri, dolayısıyla Google'ın bu özelliği Android'e eklemek istemesi şaşırtıcı değil.

İki yönlü acil durum uydu mesajlaşmasını kitlelere ilk sunan Apple olsa da, Google'ın bu özelliği Android kullanıcılarına sunmasının uzun sürmeyeceğini hepimiz biliyorduk. Ne de olsa Apple'ın acil durum özelliği son zamanlarda iPhone'a oldukça fazla ilgi gösteriyor.

Geliştirici Neïl Rahmouni tarafından ortaya çıkarılan kod parçacıkları (SamMobile aracılığıyla) Google Messages'a acil uydu mesajlaşma özelliğinin geleceğine işaret ediyor.

Kodun içinde "Garmin" ve "uydu ile mesajlaşma" referansları yer alıyor.

Şu an için Google ya da Garmin'den resmi bir açıklama yok ve bu özelliğin resmi bir özellik olup olmayacağını görmek için bu yıl içinde Android 14'ün piyasaya sürülmesini beklememiz gerekecek.

Garmin, InReach Messenger ve InReach Mini 2 gibi cihazlarla bir dizi uydu mesajlaşma cihazına sahiptir. Bu cihazlar Iridium'un 66 uydudan oluşan takımyıldızından yararlanıyor ve testlerime göre gerçekten iyi çalışıyorlar, inanılmaz derecede güvenilirler ve işlerin kötüye gitmesi durumunda kullanışlı bir yedekler.

Garmin inReach Messenger El Tipi Uydu İletişim Cihazı

Küçük, sağlam, hafif uydu iletişim cihazı, hücresel kapsama alanı olmayan alanlarda bile iki yönlü metin mesajlaşmasına olanak tanır.

Ancak uydu mesajlaşmasını akıllı telefonlara getirmek için Google'ın uydu özelliğine sahip cihazlara ihtiyacı olacak ki bu da şu anda oldukça sınırlı bir özellik.

Cat S75 gibi akıllı telefonlar dahili uydu antenlerine sahip, ancak Google bu özelliği Android 14'e dahil etmeyi planlıyorsa, Samsung, Motorola ve benzeri ana akım üreticilerin uydu desteği eklediğini görmemiz muhtemel.

Ancak ortada bir maliyet sorunu var.

Şu anda iPhone'da Uydu Üzerinden Acil SOS "iPhone 14 veya iPhone 14 Pro'nun etkinleştirilmesinden sonra iki yıl boyunca ücretsiz" ve bu cihazlar henüz bir yaşında olmadığından, Apple'ın bunun için ne kadar ücret alacağını bilmiyoruz.

Uydu ağına acil erişim hayat kurtarabilir ve buna sahip ne kadar çok cihaz olursa o kadar iyi olur.

Keşfet