Amazon'un yapay zekası evinizi gerçekten akıllı hale getirecek

Amazon'ın üretken yapay zekası, evinizi gerçekten akıllı hale getirmeye hazırlanıyor ve ben bu fikre bayılıyorum. Son Alexa güncellemeleri ve yeni cihazların tanıtıldığı Amazon'ın yıllık ürün sergisinde bu sözler dikkat çekti.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Amazon'un yapay zekası evinizi gerçekten akıllı hale getirecek

Amazon'un yeni ürünleri etkileyici - özellikle yeni Echo Home Hub ve ikinci nesil Echo Frames gibi - ancak en büyük değişikliği sunan şey, sesli asistanınızla nasıl etkileşimde bulunabileceğiniz.

İlk olarak, sesiyle ilgili bir değişiklik var. Amazon, 2014'te Alexa tarafından iletilmiş olan aynı cümleyi, yaklaşan 2024 dil modeliyle karşılaştırıyor. Sadece telaffuzun daha iyi olduğu değil, sesinde daha geniş bir ifade değişikliği var, bu da daha gerçekçi bir ses yapısı sağlıyor.

Ancak Alexa ile olan etkileşimlerinizde gerçekleşecek en büyük değişiklik, Amazon'ın bunu tanımladığı gibi "konuşma-konuşma" anlarıdır. Bu konuşma-konuşma anlarında, yeni büyük dil modeli (LLM) daha hızlı ve ekstra ipuçlarına gerek olmadan tepki veriyor. Bu, bir çağrı ve cevaptan çok daha fazla bir sohbet gibi hissettiriyor.

Sohbet modu, cihazı aynı noktalara geri dönmeden bırakabiliyorsunuz ve geri dönebiliyorsunuz, sürekli bir sohbete sokuyor. Gösterilen yanıtlar (demo parçası olsa da) çok daha fazla karakter gösteriyor ve konulara daha kolay dalmanıza olanak tanıyor.

Evdeki bu potansiyel bir şey, ancak Amazon, BMW gibi ortaklarla bunu arabalara da getirmek üzerinde çalışıyor. Burada, size insan gibi yanıt verebilen bir araçla Knight Rider deneyimini hayata geçirme büyük bir potansiyel bulunuyor.

2023 sergisinden anlaşılan şey, Amazon'ın cihazlarıyla tam bir ekosistem sunuyor olması ve bu üretken yapay zeka bunun merkezinde. Fire TV Stick üzerinden resim düzenlemekten, Fire Max 11 tablet üzerindeki Göz İzleme işlevine kadar eller serbest ve sesli işlem yapabilme yeteneği sunuyor.

Alexa, hala ekosistemin merkezinde bulunuyor ve 2024 sürümünde daha da kullanışlı olacak. İnsan gibi Alexa ile konuşabilen insanlar, sadece ışıkları açma ve bir zamanlayıcı ayarlama gibi şeylerle sınırlı olmayan daha fazla konuşma çıkaracaklar.

Alexa'nın günlerinin sayılı olduğunu düşünen herkes, bu düzeyde etkileşimi görseler düşüncelerini kesinlikle değiştirir. Yıllardır evimde Alexa cihazlarını kullanıyorum, ancak büyük dil modelinin yeni güncellemelerinin potansiyelinden gerçekten heyecan duyuyorum.

Keşfet