Ak Parti Yeni Kanun Teklifinde Bulundu! Yeni Yargı Paketi Ne Zaman Meclise Gelecek?

Bu hafta TBMM çok çaba sarf edecek. Yeni Yargı Paketi kanun teklifi için son tarih belirlendi. Bunun sonucunda yargı paketi meclise ne zaman geliyor? Tüm merak edilen detaylar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Ak Parti Yeni Kanun Teklifinde Bulundu! Yeni Yargı Paketi Ne Zaman Meclise Gelecek?

Tarih belli oldu

Kadına yönelik şiddet ve sağlık çalışanlarına yönelik saldırılar nedeniyle fazlasıyla hızlandırılacağı açıklanan yeni yargı paketinde son dakika gelişmesi yaşandı. Yargı paketi meclise gidiyor ve hem sağlık çalışanlarına hem de kadına yönelik şiddetle mücadeleye ilişkin kilit yasaları içeriyor. AK Parti'nin yeni yasa teklifi kapsamında TBMM'ye sunulacak olan yargı paketinde ilk kez öngörülen tarih belli oldu. Herhangi bir değişiklik olmazsa, yasa tasarısı 14 Mart Tıp Bayramı yani Pazartesi günü meclise sunulacak.

Yeni yargı paketi meclise ne zaman geliyor?

AK Parti yetkilileri tarafından uzun süredir üzerinde çalışılan yeni yargı paketi için geri sayım başladı. Sağlık çalışanlarına yönelik olan şiddet saldırılarında şüpheli bulunanlar kanun meclisten geçirildikten sonra artık tutuklu olarak yargılanacaklar. Yeni hakla hakimlerde olduğu gibi kusurda kasıt olmayan hekimlerin de tazminat ödeme yükümlülüğü ortadan kalkacak. Kadına yönelik şiddet yönetmeliği ile birlikte iyi halin azaltılması kapsamına giren cezalar için yeni bir düzenleme yapılacak. Bu yasa tasarısının yanı sıra Diyanet Teklifi ve Meclis Sanayi ve Ticaret Komisyonundan kabul edilerek geçirilmiş olan Tüketici kanunu üzerinde de yapılan görüşmeler sürecek.

Kadına şiddetin cezası artıyor

Kadınlara yönelik şiddetin cezaları da artırılacak. İyi hal indirimi kapsamındaki cezalar kapsam olarak azaltılacak. Meclis Genel Kurulu, Diyanet planını görüşmeye devam edecek. Kanun teklifine göre Diyanet Akademisi'nde vaiz, Kur’an kursu öğretmeni, imam ve müezzin olarak görev yapacak olanlar göreve başlamadan önce hizmet içi eğitim alacaklar. Nitelikli personel yetiştirmek için uzmanlık programları, seminerler ve sempozyumlar da kullanılacak.

Tüketici teklifi de görüşülecek

Meclis Sanayi ve Ticaret Komisyonu tüketici haklarına ilişkin tedbiri onayladı. Fikir, genel kurul gündemine alınacak. Ön ödemeli devre mülk ve devre tatil satışları yapılmayacak. Telefon ve bilgisayar gibi ikinci el ürünler ise en az bir yıl garantili olarak satılacak.

Keşfet