2022’ De En Çok Oynanan İlk 5 FPS Oyunu

2022’ De En Çok Oynanan İlk 5 FPS Oyunlarını sizlere hikayesi ile birlikte günümüze nasıl geldiğini olabildiğince uzun ve detaylı bir şekilde yapımcıları ile anlattım.

Yayınlanma:
Güncelleme:
2022’ De En Çok Oynanan İlk 5 FPS Oyunu

Evet dünyanın en çok oynanan bu 5 oyununa biraz daha yakından bakalım isterseniz bu oyunlar nedir?

1. PUBG: Player Unknown Battleground

Çocukların dilinde pubci olarak geçen bu oyun hem pc hem mobil de insanları gerçek dünyasından 3 boyutlu bir oyun oynamaya gerek kalmadan oyunun içinde kendisini hissetmesini sağlıyor bu oyunun hikayesini ise şöyle anlatalım:

bnwc1fbhd96xfxgtxtja.jpg

Pubg: Hikayesi

Oyunun arkasındaki asıl isim kim?

Fotoğrafçı, web tasarımcı, Irlandalı ama Brezilyada yaşamını sürdüren kısa sürede evlenen ve bize bu oyunu çıkartan Brendan Greene teşekkür ediyoruz.

Brenden oyun geliştirmeye merak saldıktan sonra o sıralanda çıkan Arma 2 ve Day Z Battle Royale oyunları insanların ilgi odağı olduğu için Brenden bende yapabilirim diyerek Steam Pubg versiyonunu beta olarak yayınladı oyunda çok fazla bug ve çoklu oynamada sorunlar olsada oyuncular oynamaya devam etti Brendan ve şirketi bunu pekte önemsemiyordu aslında daha sonra 2016 yılda diğer oyun geliştirici şirkeleri bu duruma el attı, kolları sıvadı bu durumu düzelttiler ve 2017 yılında yeni versiyon ile Pubg Steam oyun satışı platformunda yerini aldı halen çok fazla bug içermesine rağmen oyun ilgi odağı oldu. Oyunculardan gelen feedbacklere göre oyunun hatalarını düzelttiler 1 yıl sonrasında ise oyuncu sayısı tahmin ettikleri rakamın üstüne çıktı tam 50 milyon satış yaparak Steam oyun platformunda 1. Sıradaya geçerek liderliği aldı. Diğer liderler yani Dota 2 ve Counter Strike: Global Offensive oyuncu kaybına uğradı. Şu anda Youtube, Twitch gibi video platformlarında pubg ciddi anlamda izleniyor ve bununla birlikte yeni yayıncılar yeni youtube içerik üreticileri getirdi bunlardan biri ise türkiyeden Mithrain herkesin severek izlediği avrupanın en iyi oyuncularından birisi.

2. Valorant

Riot Games tarafından 2 Haziran 2020 tarihinde piyasaya sürülen sorunsuz olarak ilk online çoklu oyuncu olarak yayınım yapılan oyunlardan birisi diyebiliriz:

keyart-showcase-7851a703d28104a8ee4dc63a441aade7.jpg

Valorant: Hikayesi

Pek fazla Amerikan hikayesi yoktur Valorant oyununun düşünerek ve geleceği yansıtarak yapılmış bir oyundur.

Belirli ülkelerin ajan tiplemelerini karakter olarak oyunda görebilirisiniz, oyundaki Split haritasının garaj kısmında ise bir takvim bulunmakta ve bu takvimde 2053 yılını belirtiyor dediğim gibi oyun geleceği yönelik tasarlanmış ve ajanların birbirinden farklı özel güçleri bulunmakta, insanları gelecekte sınıflandıran bir sistem olarak belirleyen ve bu sistemin en iyilerine verilen ünvan ise Radyant en düşük ünvana sahip olanlar ise Demir.

Bu ajanların bu özelliklerini radyanitten aldığı söyleniyor gelecekteki ilk ışıktan sonra bulunan madde radyanit, bununla ajanlar özel güç sahibi olabiliyor.

Grafikler, tasarım hikaye, muhteşem asıl mükemmel olan ise Joe Ziegler`in oyunun daha başlamadığı söylemesidir en son gelen yeni karakter Neondan sonra daha oyuna neler gelebileceğini tahmin edebiliriz aslında gelişen ajanların yani sizlerin belirli bir yere geçmesi farklı yerde oynaması gibi şeyler ortaya çıkabilir sınıflandırma ile ayrım yapılar bir oyun sonuçta.

3. Counter-Strike: Global Offensive

Evet geldik efsaneye eline mause, klavye değmiş 2 dosya açıp tıklamış ve ben bu oyunu bilmiyorum, duymadım, görmedim diyen ya yalan söylüyordur yada 2012 2015 neslidir.

maxresdefault.jpg

Counter-Strike: Global Offensive: Hikayesi

1999 yılında piyasaya sürüldü ve bu oyun gönülleri feth etti internet cafeler doldu, taştı insanlar ile. İster kötü oyna ister profesyonel bir oyuncu ol herkes vardı inişi oldu çıkışı oldu hiç bir zaman kendinden ödün vermedi.

HALF-LİFE modifikasyonu olarak geliştirilip yayınlanan bir oyun Counter Strike şu an ki tüm oynadığınız FPS oyunlarının baş yapıtıdır diyebiliriz.

FPS deyince insanların % 90 aklına ilk gelen oyun denebilir tabii yeni nesil biraz daha Pubg ve Valorant olarak adlandırsada FPS i günümüzün 30-45 yaş aralığındaki doktoru, savcısı, temizlikcisi, işçisi bu oyunu illaki oynamıştır dediğim gibi bir bilgisayara sahip olan insanların %90 ı oynamış hatta bilgisayar sayısına oranla anlık giriş bir bire bir aynı duruma gelmiş ve oyunun bu kadar çok rağbet göreceğini geliştiricisi Valve ve Hidden Path Entertainment şirketi bile beklememişdir.

Şu anda bile halen oynanmaya devam FPS oyunlarının baş yapıtı olan CSGO son 20 yıldır ilk 3'den hiç düşmedi...

4. Battlefield

Birisi grafik mi dedi? 21 Ekim 2016'da Electronic Arts tarafından piyasaya sürülmüş ve tasarımı Daniel Berlin'e ait olan bir oyundur benimde en çok sevdiğim oyunlar biri olan şu an Battlefield 42 olarak gerliştirici DICE yayıncı ise Electronic Arts ve Aspyr dir.

screenshot-85.png​​​​​​​

Battlefield: Hikayesi

Aslına bakacak olursak o kadar çok hikayesi yok yaşanmış bir hikayeyi oyun haline getirip bize güzel grafikler ile sunmuşlar yani bir kurgu yok vs yok Vietnam savaşı ve 2. dünya savaşını ele almış bu yoldan giderek bir savaş ortasında oyunda sizi belirtilen görevleri yaparak ilerlemeniz gereken belli bir yol vari asker arkadaşlarınız var biraz Crysis ile ortak yönlü bir oyun, Crysisde 2008 de Electronic Art tarafından Piyasaya sürüldü ve Yapımcısı idi ama sıradaki oyun sıralama olarak Battlefield'den sonra geliyor olsa bile battle royale oyunlarında en iyisi diyebiliriz hadi 5. oyunumuza bakalım.

5. Call Of Duty: Warzone

Tasarımcıların isimlerini tek tek buraya yazamayacağım çok fazla çünkü ben size en iyisi ilk 3 ismi belirteyim Activision, Treyarch, Mohammad Alavi.

29 Ekim 2003 de piyasaya çıktı ardından seri olarak gelen Call Of Duty her zaman satın alındı kötü olmasının bir önemi yoktu çünkü 2. oyunundan sonra herkes sanki marketten ekmek almaya gider gibi ilk çıktığında bu oyunu satın aldı adı herkez tarafından bilinen herkezin 5 dakika olsada izlediği, oynamak istediği, oynadığı bir oyundu.

cod-warzone-sistem-gereksinimleri-2021-cod-14027735-7133-amp.jpg​​​​​​​

Call Of Duty: Warzone: Hikayesi

2003 ilk oyunumuzda Amerikan, İngiliz, Sovyet senaryoları ile oyunumuza başlıyor her senaryonun karakteri farklı savaşları farklı.

Daha sonra çıkan serilerde ise pek bir farklılık olmamıştı sadece ülkeler, savaşlar ve hikayeler değişikliğe uğradı oyunda asıl değişimin insanlar üzerindeki etkisi 2. dünya savaşından ileri bir tarihi oyun haline getirdikleri için oynamaları değil, oyun grafiklerinin çıktığı tarihe göre her yeni serisinde mükemmel olmasından kaynaklı idi.

Bana sorarsanız Call Of Duty seriler bir başyapıt ama eğer konu grafik ise Battlefield benim için bir oyundur.

Keşfet