15 Temmuz’da Fazlasıyla Çok Konuşulmuştu! Tijen Karaş Kimdir?

15 Temmuz'da TRT Haber ekranında Fetullahçı Terör Örgütü'nün yaptığı darbe girişimi açıklamasını okuyan spiker Tijen Karaş kimdir, aslen nerelidir ve kaç yaşındadır? İşte tüm detayları ile Tijen Karaş hakkında bilmeniz gereken her şey...

Yayınlanma:
Güncelleme:
15 Temmuz’da Fazlasıyla Çok Konuşulmuştu! Tijen Karaş Kimdir?

Tijen Karaş kimdir?

Tijen Karaş, 28 Ocak 1975 tarihinde Ankara'da doğdu. Üç kardeş olan Tijen Karaş, ailenin ortanca kızıdır. Başarılı sunucu Lisans eğitimini ise Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünde başarılı bir şekilde tamamlamıştır.

Tijen Karaş’ın kariyeri

Herkesin bildiği üzere 15 Temmuz tarihinde TRT Haber'de yayınlanan askeri darbe girişimi bildirisini okuyan Tijen Karaş, daha sonrasında ise bu darbe girişimi bildirisini baskı altında okuduğunu iddia etmiştir. Tijen Karaş'ın TRT ekranlarında okuduğu darbe girişimi bildirisi farklı yönler açısından da fazlasıyla önemlidir. Örnek olarak kamuoyu Yurtta Sulh Konseyi'nin varlığından ilk kez bu bildiri sayesinde haberdar olmuştur. Doğal olarak Tijen Karaş günün en ikonik isimlerinden biri olmuştur. 15 Temmuz davalarında müşteki olan Karaş, durumu anlatarak MİT'in bombalandığı haberini aldığını ve konuyu yayın ekibiyle tartışırken yönetmenin çığlıklarını duyduğunu söyledi. Karaş, kendisine yazılan notu okurken tabancası çekilmiş yarbayın karşısında beklediğini ve silahını ona doğru tuttuğunu belirterek, "Birkaç kez okudum. Kelimeler, cümleler resmen ağzımdan çıkmıyordu. Bir süre sonra bayılacağımı sandım. Bir er bana meyve suyu getirdi. Resmen ellerim ayaklarım titriyordu” dedi. Olayların ardından Tijen Karaş rahatsızlandı. Kalbinde tümör bulunan Karaş, tamamen iyileşti ve 6 Ocak 2020'de yayın hayatına yeniden başladı.

Olaydan sonra ekranlara ara verdi

Yaşanan trajik olayın ardından gerçekten kötü bir şekilde rahatsızlık geçiren ve kalbinde bir tümör olduğunu keşfeden Tijen Karaş, ekranlarda yer almasa da üniversite programlarında gençlere kişisel gelişimlerini ve program boyunca tanık olduklarını anlatarak o anları unutulmaz kıldı.

"Allah bir daha yaşatmasın"

Darbe gecesi yaşadığı dehşeti hala hissettiğini söyleyen Karaş, "Ömrümün sonuna kadar unutmayacağım. Sağlığım bozuldu. Allah'a çok şükür ağır bir ceza aldılar. İnşallah beter olurlar. Allah bir daha yaşatmasın. Şehitlerimize rahmetle" dedi.

Keşfet