Tembel Bağırsaklara Şifa! Sindirim Problemi Ortadan Kalkıyor

Bazen bağırsaklar tembelleşir ve normal şekilde çalışamaz. Alınan gıda türleri ile direkt olarak orantılı bir durum olsa da tembel bağırsaklara iyi gelen çok sayıda besin var. Bu gıdalar sayesinde Sindirim problemi ortadan kalkıyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Tembel Bağırsaklara Şifa! Sindirim Problemi Ortadan Kalkıyor

Sindirim sisteminin birçok hayatı görevi bulunmaktadır. Besinlerin emilimini sağladıktan sonra atıkları ortadan kaldırır, gerekli vitamin ve minerallerin akışını sağlar. Bazı insanlar zaman zaman şişkinlik, kramp, karın ağrısı, ishal ya da kabızlık gibi sindirim problemleri ile karşı karşıya kalabiliyor.

Bu da beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz anlamına gelmektedir. Doğru bir beslenme yöntemi ile birlikte bu sorunların da üstesinden gelebilirsiniz. Sindirim sistemine iyi gelen ve tembel bağırsaklar için yararlı olan besinleri sizler için hazırladık.

Yoğurt

Yoğurt sayısız faydasının yanı sıra sindirim problemlerine de oldukça iyi gelmektedir. Bağırsaklarımızın sağlıklı kalmasını sağlayan bakterilerden probiyotikler için en dost yiyeceklerden bir tanesidir. Yoğurt tarzındaki yiyeceklerin tamamı sindirim sistemini kolaylaştırmaktadır. Ayrıca probiyotikler kabızlık, şişkinlik ve ishal gibi sindirim sorunlarına da kalıcı olarak yardım ederler.

5c236e3c66a97c6dab5d141d.webp

Elma

Lif bakımından son derece zengin olan elma dışkı hacmini arttırdığı için kabızlık ve ishali gidermek konusunda da yaygın olarak tercih edilmektedir. Ayrıca bağırsak iltihabı ya da enfeksiyonları riskini de yarı yarıya indirir.

Rezene

Uzun yeşil saplı ve soluk bir bitki olan rezene yemeklere lezzet vermesi ile bilinmektedir. İçerisinde bolca lif olduğu için kabızlığı önlemeye yardımcı olur ve sindirim sisteminde ciddi anlamda düzenler rezene sindirim sistemindeki düz kasları gevşetir ve bu sayede gaz krep gibi olumsuz semptomların azalmasını sağlar.

1838189-5qttav.webp

Tam Tahıllar

Tahıllar tahıl adı verilen otsu bitkilerin tohumlarından üretilmektedir. Tam tahıl sınıfına girebilmesi için kepek tohum ve endosperm dahil olmak üzere çekirdeklerin yüzde yüzünün olması gerekmektedir.

Tahılların içerisinde bulunan lif sindirimi iki şekilde iyileştirir. Dışkıya hacim kazandırır ve kabızlığı azaltır. İkincisi ise probiyotikler is bağırsaklardaki sağlıklı bakterileri besler. Bu sayede bağırsak sağlığı artar ve sorunlar ortadan kalkar. Şişkinlik, kabızlık gibi sorunlar ve ise tahıl tüketimine dikkat etmek gerekiyor.

Keşfet