Sofralarınıza Farklılık Getirecek ve Lezzetine Doyamayacağınız Kalamar Tava Tarifi!

Kalamarın ne olduğu ve nasıl hazırlandığı Türk mutfağına girdiğinden beri fazlasıyla merak ediliyor. Türkiye'nin denizlerinde bolca bulunan kalamar, soğan halkasına yakın lezzetiyle nefis bir atıştırmalık olarak sunuluyor. Tüm detaylar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Sofralarınıza Farklılık Getirecek ve Lezzetine Doyamayacağınız Kalamar Tava Tarifi!

Ayrıca Kalamar sayısız avantajı olan önemli bir besin kaynağıdır. Peki kalamar nasıl hazırlanır? Kalorisi en düşük deniz ürünü olan kalamarda protein, çok az yağ, fosfor, magnezyum ve kalsiyum bulunur. Ayrıca B2, B3 ve B12 vitaminleri de bulunur. Sonuç olarak kalamar hem sağlığa faydaları hem de lezzeti ile dikkat çeken bir deniz canlısıdır.

Kalamar nedir?

Kalamar, diğer kafadan bacaklılar gibi, iki taraflı simetrik olan büyük bir kafa, manto ve kollara sahiptir. İnsan derisini bronzlaştıran melanin adı verilen pigmenti içerir. Yaşayabilmesi için belirli bir sıcaklık ve tuz oranı gerektirir, bu nedenle yaşama alanları Türkiye denizlerinde, Marmara Denizi'nin batı kesiminden başlayıp Ege ve Akdeniz'e kadar devam edebilir.

Kalamarın faydaları nelerdir?

Hafızayı güçlendirir

B2, B3 ve özellikle B12 vitaminlerinin deposu olan bu öğünün düzenli olarak tüketilmesi, merkezi sinir sistemi ve beyin sağlığına yardımcı olur. Hafızayı geliştirir ve özellikle unutkanlık ve insanlarda konsantre olma güçlüğü için faydalıdır. Kişinin hem profesyonel hem de sosyal durumlarda üretkenliğini artırır. Yeni yürümeye başlayan çocukların ve gençlerin bile öğrenme becerilerini artırmalarına yardımcı olur.

Depresyona iyi gelir

Kalamarda bol miktarda bulunan magnezyum, kalsiyum ve demir mineralleri sinirleri yatıştırır ve ruh sağlığını korur. Kaygı, gerilim ve stres giderici özelliğinden dolayı insanı mutlu hissettirir ve ruhsal olarak yenilenmesini sağlar.

Kolesterolü dengeler

Düşük kolesterol içeriğine sahip kalamar balığı; yüksek kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kontrol etmeye yardımcı olur. Ayrıca kan seviyelerini dengeleyerek yüksek tansiyonun kontrol altına alınmasına da yardımcı olur.

Kalamar yemenin en iyi yolu nedir?

Yumurta ile aynı kolesterol içeriğine sahip olan kalamar fırınlanabilir, kızartılabilir veya buharda pişirilebilir. Fakat kalamarın en lezzetli hali elbette tavada yapılmış halidir.

Kalamar tava tarifi

Kalamarları kızartmadan önce sosunu hazırlamalısınız. Sosu yapmak için ince kıyılmış maydanoz, sirke, kekik, sarımsak ve biberiyeyi bir karıştırma kabında birleştirin. Kalamarlar önce unlanır, sonra sosa batırılır ve kızgın yağda kızartılır. Servis tabaklarına iri yapraklar halinde roka yapraklarını yerleştirin ve üzerine kızarmış kalamarları yerleştirin. Afiyet olsun!

Keşfet