Sivilcelere Karşı 7 Basit Uygulama

Sivilce, genellikle ergenlik döneminde oluşan; fakat sonrasında da meydana gelebilen bir cilt hastalığıdır. Sivilceler esas olarak hormonal değişikliklerden kaynaklanır. Örneğin hamilelik ve doğum sonrası dönemlerinde oldukça sık görülür. Peki sivilcelere karşı nasıl bir tedavi izlenmelidir? Sivilceye bağlı izler nasıl giderilebilir?

Yayınlanma:
Güncelleme:
Sivilcelere Karşı 7 Basit Uygulama

Bu yazımızda sivilceye karşı uygulamanız gereken bazı pratik bilgileri, evde herkesin kolaylıkla yapabileceği tarzda açıklamaya çalıştık. Her cilt tipine uygun olan 7 ipucunu bu yazımızda bulabilirsiniz.

1. Yastık Kılıfınızı Haftada 3 Defa Değiştirin

Sivilce, bakteriyel bir hastalıktır. Yüzünüzde bulunan bakteriler, kullandığınız yastığın dokumaları arasına rahatlıkla nüfuz eder. Bu da demek oluyor ki, biz gece uyurken bakteriler yastığımıza yayılmakta ve koloniler kurmaktadır. Bu durum yüzümüzdeki sivilceleri çoğaltır ve durumu daha da kötü hale getirir. Bu yüzden Yastık kılıfınızı haftada 3 kez değiştirmeli ve yüzünüzün bakterilerle olan temasını en aza indirmelisiniz.

2. Yüzünüzü Daima Kağıt Havluyla Kurulayın

Tıpkı yastık kılıfları gibi, kullandığımız pamuklu havlular da bu konuda pek masum değildir. Bakteriler havlularımızın üzerinde de hızla çoğalmaktadır. Bu yüzden en doğrusu, yüzünüzü düzenli olarak tek kullanımlık bir kağıt havlu yardımıyla kurulamak olacaktır.

3. Yüzünüzü Kısa Bir Süre Güneşe Dönün

Yüzünüzü kısa bir süreliğine güneş ışığına maruz bırakmak sivilce yaralarının iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Güneşin 'dezenfekte edici' bir özelliği vardır ve bu da cildin iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Tabii ki güneş ışığına uzun süre maruz kalmak cilt sağlığını bozacağından, bu süreyi iyi ayarlamalısınız.

4. Beslenmenize Dikkat Edin

Sivilce sorunu yaşayan pek çok insan yağlı gıdaları sıkça tüketme alışkanlığı içindedir. Şimdilik bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa bile bu alışkanlığın sivilce oluşumuna sebep olabileceği düşünülmektedir.

Ara öğünler tüketileceği zaman çok yağlı ya da tuzlu yiyecekler tercih etmek, sivilce yoğunluğunu artıracaktır.

Sebze ağırlıklı beslenmenin ise sivilcelere karşı etkili olduğu bilinmektedir.

5. Yüzünüzü Yalnızca Yüz Sabunu İle Yıkayın

Yüzünüzün temizliğine dikkat etmezseniz sivilce oluşumu riskini yükseltirsiniz. Farklı amaçlar için üretilmiş sabunları yüzünüzde kullanmak, özellikle hassas cilde sahip olanlar için çeşitli sorunlar yaratabilir. Yüzünüzü nemlendirip temizleyen bir yüz sabunu kullanarak sivilcelere karşı etkin bir koruma sağlayabilirsiniz.

6. Uzun Süre Etkili Olan Makyaj Ürünlerini Kullanmayın

Bu tür kozmetik ürünlerin içeriğinde yoğun biçimde koruyucu kimyasal bileşenler bulunmaktadır. Bu bileşenler cilt gözeneklerini tamamen tıkamakta ve sivilce oluşumunu büyük ölçüde artırmaktadır. Buna benzer komodojenik ürünlerden kaçınmanız gerekmektedir.

7. Bol Bol Su İçin

Her gün en az 1,5 litre su içmek sivilce yaralarını hafifletmeye ve iltihabı gidermeye büyük destek sağlar. Su her zaman vücudun direnci ve sağlığı için gereklidir.

Keşfet