Sivilce Sorunları İle Nasıl Başa Çıktıklarını Tek Tek Anlatan Kişilerden Altın Değerinde Tavsiyeler

Ergenlik döneminde başlayan ve her yaştaki kişilerde gözlemlenen sivilceler beslenme ve temizliğe dikkat edilerek sivilce sorunlarını ortadan kaldırabilirsiniz.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Sivilce Sorunları İle Nasıl Başa Çıktıklarını Tek Tek Anlatan Kişilerden Altın Değerinde Tavsiyeler

Sivilce sorunları, sebum adlı maddenin kıl köklerinden dolayı dışarı çıkamaması ve yağ bezlerinin ciltteki kanalları tıkaması ile meydana gelmektedir. Cilt kanallarının tıkanması ile de bakteriler çoğalmaya başlar, çoğalan bakteriler de kızarıklık, şişlik ve bazen de ağrıya neden olur.

Cilt Doktoruna Başvurun

Cildinizde kalıtsal veya hormonal bozukluklardan dolayı sivilceleriniz varsa doktora başvurmalısınız. Yapılan tetkikler sonucu sivilce oluşunu destekleten nedenler tespit edilerek ona uygun tedavi süreci başlatılır. Bu tedavi sürecinde cinsiyetinize, yaşınıza ve ne şiddette olduğuna bakılarak tedavi uygulanır.

Sağlıklı Beslenmek

Sivilceyi etkileyen besinler kişiden kişiye farklılık gösterse de genel olarak yağlı gıdalar, insülin fazlalığı gibi yiyecekler sivilce oluşumunu tetiklemektedir. Bunların yerine sebze ve meyve ağırlıklı yiyecekler yemek ve bol su içmek cildinize çok fayda sağlayacaktır.

Temizliğe Özen Göstermek

Her cildin rahat nefes alması için temizliğe ihtiyacı vardır. Sivilce sorunlarında temizlik önemli bir yer almaktadır. Gün içinde kullandığınız kozmetik ürünleri ve çevresel faktörlerin verdiği zararları gün sonunda dermatolojik ürünlerle temizlemek ve nemlendirmek cilt sağlığınız için önemlidir.

Stresten Uzak Durmak

İş stresi, çevre sorunları, yorgunluk derken tüm bunların cildimize zarar verdiğini unuturuz. Ancak stres altındayken salgılanan hormonlar sivilce oluşumunu desteklemektedir. Her ne kadar günümüz stresli geçse de zihnimizi stresten arındırma yolları bulmalıyız.

Sivilceleri Sıkmamak

Sivilce sıkma zararları hakkında birçok şey söyleyebiliriz. Aslında yok etmeye çalıştığınız sivilceleri sıkarak daha fazla alana yayılmasına ve mikrop kapmalarına sebep olmaktasınız. Sıkarken farkında olmadan dibe doğru iterek iltihabı yaymış olursunuz. Sivilceleri kendiniz sıkmak yerine dermatologa giderek bir uzman yardımı ile temizletebilirsiniz.

Kullandığınız Kozmetik Ürünlerine Dikkat Edin

Çoğu zaman güzel görünmek pahasına cildimizi daha fazla tahriş ettiğimizi anlamayız. Ancak kozmetik ürünlerinin sivilceye zararlarını hiç düşünmeyiz. Ancak kullanılan ürünlerin kalitesi ve ciltte kalma süresi artması halinde sivilce oluşumuna neden alacak ciltte olan sivilcelere de zarar verecektir.

Keşfet