Resmî Gazete: 3.000 yeni bekçi alınacak

Bekçi alımıyla ilgili çok beklenen iyi haber sonunda geldi. Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine başvurmak için bekleyenler, ne zaman alım açılacağı konusunu fazlasıyla merak ederken, karar verildi ve Resmi Gazete'de son dakika olarak yayımlandı. Tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar habeirimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Resmî Gazete: 3.000 yeni bekçi alınacak

Duyuruya göre, 2022'deki ilk Bekçi alımı 3.000 kişilik bir kotaya sahip olacak. Peki, 3000 bekçi pozisyonuna başvuru şartları nelerdir? 2022 yılında alınacak 3000 Bekçi alımı başvuruları ne zaman kabul edilecek?

4 Mart tarih basımlı Resmi Gazete'de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Emniyet Genel Müdürlüğü Taşra Teşkilatı'na 3 bin yeni bekçi alınacağı ve görevlendirileceği bildirildi. Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Personel Oluşturulmasına İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü taşra teşkilatı için yapılacak bekçi alımını herkes uzun zamandır bekliyordu. Ayrıca Avrupa Birliği Başkanlığına 2 adet genel müdür yardımcısı ve 4 adet şube müdürü, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğüne ise Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı kadroları ihdas edildi.

Bekçilik başvurusu için gerekli şartlar neler?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak, en azından lise diploması veya dengi bir okuldan mezun olmak, en az 167 cm boyuna sahip olmak, beden kitle indeksi 18 (dahil) ila 27 (dahil) arasında olmak, 31 yaşından küçük olmak, Affedilmiş olsalar bile zimmete para geçirme, ihtilas, rüşvet, irtikâp, sahtecilik, dolandırıcılık, hırsızlık, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezası almamış olmak, Silah taşıma veya silahlı görevleri yerine getirme konusunda herhangi bir yasal kısıtlaması bulunmamak ve Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmemek gereklidir.

2022 Bekçilik deneme sınavı ne zaman yapılacak?

Birçok aday, 2022 için bekçilik sınavının zaman yapılacağını bilmiyor ve fazlasıyla merak ediyor. Bu kapsamda 2022 yazılı bekçilik sınavının 6 Mart 2022 tarihinde yapılması planlanıyor. Sınav 81 ilde yapılacak. Bekçi alımı başvuru sonuçları, mülakatlar ve fiziksel sınav aşaması ilk sınavın ardından açıklanacak.

Bekçiler genel olarak kaç saat çalışıyor?

Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin çoğunluğu gece ve 12 saat çalışmaktadır. İstanbul'da 19:00 - 07:00 saatleri arasında 12/36 çalışma sistemi kullanılmaktadır. İstanbul'un çeşitli ilçelerinde polis memuru sayısı sıkıntısı nedeniyle, tüm ilçelerde 12/36 çalışma saati bulunmamaktadır. Bu semtlerde Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak çalışan arkadaşlar 6+1 çalışmaktadır. Haftada altı gün, günde 12 saat, haftada bir gün izinli olarak çalışırlar.

Keşfet